Jury z Katarzyną Nosowską na czele spośród 400 zgłoszeń wybrało najlepszą dziesiątkę finalistów „Festiwalu Młodych Talentów – Nowa Energia 2017”. Będzie to już 11. edycja szczecińskiego konkursu muzycznego.
Przesłuchania konkursowe odbędą się 13 października w studiu koncertowym Polskiego Radia Szczecin. Natomiast dzień później, podczas finałowego koncertu w Azoty Arenie, poznamy zwycięzcę tegorocznego festiwalu. A oto finałowa dziesiątka, która będzie walczyć o nagrodę główną:
1. „Apple Fields” – pięcioosobowy zespół z Krakowa, założony w 2015 roku, nawiązujący do brytyjskiego rocka lat 60. oraz nurtu britpopowego.
2. „Archie” – art-rockowy zespół pochodzący z Warszawy. Mówią, że słuchając ich muzyki „dotrzesz do źródła – fale dźwięków przenikających ciało, hipnotyczność fraz i rytmów, pejzaże skąpane w kolażach brzmień, magii i tajemnicy…”.
3. „Blunt Razor” – zespół z Jaworzna. Został założony w 2012 roku, obecnie w jego skład wchodzi czterech dziewiętnastolatków. W swojej twórczości łączą najróżniejsze style muzyczne.
4. Bukowicz z Rybnika – nieskrycie podkochuje się w melancholii. Słowa wraz z powolną gitarowo-syntetyczną muzyką tworzą sentymentalny klimat.
5. Edyta Górecka z Krakowa – pisze, tworzy i gra razem z przyjaciółmi: Radkiem, Rafałem, Bartkiem i Michałem. Zainspirowani są brytyjską muzyką gitarową, przestrzenią islandzkich kompozycji i lekkością akustycznych brzmień.
6. „Noże” – zespół z Warszawy, tak mówią o sobie: „Noże to wrzask ulicy wtłoczony w post-punkowe gitary. Piętrowe pogłosy pulsujące światłem niespełnionych utopii. Perkusja i bas armii ludowej tras! Melodie zszyte chaosem, wybuchy i szepty polszczyzny”.
7. „Sibiga” – jaworznicko-krakowskie trio, składające się z trójki przyjaciół: Krzysztofa, Bartka i Tomasza. Tworzą muzykę raczej smutną, ale niekiedy taneczną.
8. „Siostry Łotry” – zespół z Warszawy, Lublina i Torunia, czyli polska piosenka humanistyczna. Humanistyczna, bo szczera, aktualna, publicystyczna.
9. „Smoking Barrlez” – to chromatyczny duet z Krakowa. Ich koncerty to synestezyjna podróż przez muzykę.
10. „Pola Chabot & Adam Baran” – duet z Wrocławia inspirujący się bluesem. Pola jest wokalistką, autorką tekstów. Adam to gitarzysta.
Celem szczecińskiego festiwalu jest prezentacja twórczości wykonawców stawiających pierwsze kroki w branży muzycznej. Ma on za zadanie wyłonić najbardziej utalentowanych muzycznie artystów.
Dyrektorem artystycznym FMT i przewodniczącą jury jest Katarzyna Nosowska. Oprócz niej w jury zasiądą także: Paweł Krawczyk (HEY), Piotr Metz (Polskie Radio), Krzysztof Dominik (Kayax) i Piotr Rokicki (Polskie Radio Szczecin).
KK
Fot. Ryszard Pakieser