piątek, 10 lipca 2020.
Strona główna > Kultura > Poznaj pionierów Szczecina! Codziennie filmy online

Poznaj pionierów Szczecina! Codziennie filmy online

Poznaj pionierów Szczecina! Codziennie filmy online
Data publikacji: 2020-06-28 16:48
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-28 16:59
Wywietleń: 508 461246

Od niedzieli (28 czerwca) będzie można obejrzeć, w przestrzeni wirtualnej, prezentację dotyczącą pierwszych polskich mieszkańców Szczecina pn. "Pionierzy Szczecina". Sylwetki tych osób przypomną m.in. Cecylia Judek – wieloletni sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej oraz Paweł Zaremba, architekt, syn prezydenta Piotra Zaremby. Pokazane zostaną również nagrania i relacje osobiste szczecińskich pionierów.

Jak informuje Kamil Robak z Domu Kultury 13 Muz, w tę niedzielę i w poniedziałek będzie można obejrzeć przypomnienie części projektu ze strony http://www.pionierzyszczecina.pl, z kolei od wtorku (30 czerwca) do kolejnej niedzieli (5 lipca) zaprezentowane zostaną na kanale YouTube - zawsze o godz. 17 - materiały premierowe zrealizowane w tym miesiącu.

- W pierwszych dniach pokazów, 28 i 29 czerwca, przypomnimy nagrania i relacje osobiste szczecińskich pionierów. To wspomnienia z pierwszych dni i lat mieszkania w powojennym Szczecinie, które są częścią projektu Jakuba Kulawczuka - zaznacza K. Robak.

W niedzielę znajdą państwo film pod tym linkiem.

Z kolei w poniedziałek film będzie dostępny pod tym linkiem.

Oto harmonogram premierowych prezentacji:

* wtorek (30.06)

"Helena Kurcyusz - pierwsza architekt i twórczyni życia kulturalnego Klubu Środowisk Twórczych 13 Muz" - część I (historia przybycia Heleny Kurcyusz do Szczecina oraz jej dalszych losów w naszym mieści w relacji Cecylii Judek z Książnicy Pomorskiej)

* środa (1.07)

"Helena Kurcyusz - pierwsza architekt i twórczyni życia kulturalnego 13 Muz" - część II (wspomnienia Jagny Teresy Szwoch-Kałuży, koleżanki Heleny Kurcyusz z pracowni architektoniczno-urbanistycznej, ale również uczestniczki salonu na Wyspiańskiego 7 oraz Bali Architektów w Klubie "13 Muz")

* czwartek (2.07)

"Piotr Zaremba - pierwszy polski prezydent Szczecina" - część I (film przybliża postać Piotra Zaremby we wspomnieniach syna Pawła Zaremby - usłyszymy zatem o pionierskich projektach międzynarodowych, ale również o nieustannej pracy prezydenta na całym świecie, z którego zawsze powracał do Szczecina)

* piątek (3.07)

"Piotr Zaremba - pierwszy polski prezydent Szczecina" - część II (historyczne podsumowanie życia Piotra Zaremby w wypowiedzi Eryka Krasuckiego, który obecnie piszę biografię o prezydencie)

* sobota (4.07)

"Krystyna Łyczywek - pionierka - romanistka i fotograf" (film przybliża postać pionierki Szczecina poprzez wspomnienia córki Ewy Łyczywek-Pałki oraz opracowanych przez lata Ksiąg Pamiątkowych)

* niedziela (5.07)

"Roman Łyczywek - pionier - adwokat" (historia o pierwszym adwokacie szczecińskim we wspomnieniach syna - Włodzimierza Łyczywka).

(MON)
Na zdjęciu: Ślad po przemysłowej historii Szczecina. Mozaika z logo dawnej Stoczni im. Adolfa Warskiego (później Stoczni szczecińskiej) na ścianie szczytowej jednego z postoczniowych pustostanów - widok od ul. Stalmacha.

Fot. Mirosław Winconek

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie