niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Powrót big bitu

Powrót big bitu

Powrót big bitu
Data publikacji: 2016-02-03 11:01
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 1579 115542

Najlepsi z najlepszych, gwiazdy spośród gwiazd, młodzi i utalentowani artyści, w lipcu zjadą do Szczecina, na konkurs wokalny Zjazd Młodych Gwiazd. Młodzi artyści zaprezentują piosenki z repertuaru: Kasi Sobczyk, Heleny Majdaniec, Karin Stanek. Big-bit jest cool!

Zjazd Młodych Gwiazd, to konkurs wokalny mający za zadanie promować wśród młodych polską piosenkę. Młodzi – uczestnicząc w nim - mają okazję poznać ważnych wykonawców, którzy tworzyli big-bit, oraz mogą poznać sytuację społeczno-polityczną, która pozwoliła na zaistnienie takiego przedsięwzięcia jakim był w latach sześćdziesiątych Festiwal Młodych Talentów w Szczecinie. Mają także możliwość kontaktu z ważnymi osobami z polskiej branży muzycznej, które niewątpliwie mogą pomóc w ich karierze wokalnej.

Zjazd Młodych Gwiazd, to festiwal bez precedensu. By wziąć w nim udział, trzeba przejść bowiem ostrą selekcję. W finale występuje tylko piętnastu uczestników i tylko laureatów Grand Prix lub pierwszych miejsc konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Walczą oni o Nagrodę im. Heleny Majdaniec i prawo do reprezentowania Polski na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki. „Zjazd Młodych Gwiazd” adresowany jest do uczestników w przedziale wiekowym: 13-16 lat.

Przesłuchania odbędą się w sobotę 9 lipca o godz. 15:00 w siedzibie organizatora imprezy - Szczecińskiej Agencji Artystycznej przy al. Wojska Polskiego 64 w Szczecinie, zaś Koncert Galowy w niedzielę - 10 lipca o godz. 17 na Scenie Koncertowej „Różanego Ogrodu Sztuki” przy ul. Pawła Jasienicy 6 w Szczecinie.

Konkursowicze będą uczestniczyć w warsztatach wokalno-interpretacyjnych. Warsztaty te poprowadzą: Krystyna Piotrowska, Krzysztof Dzikowski, Maria Szabłowska (przewodnicząca jury).

Zdaniem organizatorów szczecińskiego przedsięwzięcia młodzi wykonawcy obecnie nie mają ciekawych wzorców muzycznych z których mogliby korzystać. „Zjazd Młodych Gwiazd” chce to zmienić. Lansowanie piosenek z okresu big bitu, to nie tylko pokazanie młodym, że piosenka to nie jedynie muzyka, ale także ciekawy tekst, i dobre wykonanie. To także pokazanie młodym adeptom sztuki wokalnej, że piosenka z lat sześćdziesiątych, po zmianach aranżacyjnych, może być atrakcyjna także dzisiaj. Ponadto poprzez historię Festiwalu Młodych Talentów, jego laureatów, m.in.: Czesława Niemena, Kasię Sobczyk, Helenę Majdaniec, Krzysztofa Klenczona, Wojciecha Gąssowskiego, Zdzisławę Sośnicką, Wojciecha Kordę, młodzi wykonawcy mają okazję poznać wykonawców (ich repertuar), których wykreował, poznać ludzi, którzy budowali podwaliny tego przedsięwzięcia.

W „Zjeździe” uczestnicy prezentują tylko jedną piosenkę, w pierwszej edycji „Zjazdu Młodych Gwiazd”, będą to piosenki dziewcząt big bitu: Kasi Sobczyk, Heleny Majdaniec, i Karin Stanek.

W pierwszy dzień uczestnicy biorą udział w warsztatach, przesłuchaniach konkursowych, zaś wieczorem, mogą wziąć udział w spotkaniu autorskim Krzysztofa Dzikowskiego, twórcy ponad tysiąca piosenek, który w Szczecinie będzie promował swoją najnowszą książkę.

Przesłuchania konkursowe mają formę otwartą, co z pewnością wykorzystają ci, którzy pamiętają czasy, kiedy big bit był najważniejszą muzyką w naszym kraju. Drugi dzień „Zjazdu Młodych Gwiazd”, to ponownie warsztaty, a późnym popołudniem Koncert Galowy na którym nastąpi wręczenie nagród. Koncert Galowy także ma formę otwartą.

oprac. (l)

Helena Majdaniec, Kasia Sobczyk i Karin Stanek zainspirują uczestników pierwszej edycji „Zjazdu Młodych Gwiazd.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy