czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Polonijne Lato

Polonijne Lato

Polonijne Lato
Data publikacji: 2015-07-15 11:43
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-02 17:50
Wywietleń: 761 4132

Zespoły śpiewacze z Ukrainy, Czech i USA biorą udział w XV Światowym Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie. To część tradycyjnego Polonijnego Lata, które w wakacje przygotowuje Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

W środę (15 bm.) o g. 20 w kościele pw. Ducha Św. na osiedlu Północ odbędzie się drugi z serii koncertów dla publiczności. 17 bm. o g. 18 artyści wystąpią w kościele pw. Wniebowstąpienia Polskiego w Dygowie, a 18 bm. też o g. 18 – w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu. Aż dwa koncerty zaplanowano w niedzielę: najpierw o g. 10.30 ponownie w kościele pw. Ducha Św. i o g. 20 gala finałowa festiwalu w Filharmonii Koszalińskiej.

Do Koszalina przyjechały: Chór Kameralny Cantica Anima z Baru pod dyrekcją Ludmiły Chałudy i Polski Amatorski Chór Kameralny im. Juliusza Zarębskiego z Żytomierza pod opieką Jana Krasowskiego (oba z Ukrainy), Polski Zespół Śpiewaczy Hutnik z Trzyńca (Czechy) pod batutą Cezarego Drzewieckiego i Polski Chór Reprezentacyjny z Nowego Jorku (USA) pod dyrekcją Izabelli Kobus-Sakin.
Ta ostatnia w Nowym Jorku przebywa od 1987 roku, gdzie uczy śpiewu i prowadzi chóry żeńskie, dziecięce i mieszane. Jest dyrektorem muzycznym Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce o ponad 125-letniej tradycji.

– Współpracujemy z polonijnymi organizacjami, na przykład skautowskimi, studenckimi czy kobiecymi, bo chcemy być dla Amerykanów wzorem, jak należy dbać o tradycję polską – podkreśla Izabella Kobus-Salkin.

Polonusów dodatkowo wspomagają chóry: dyrygentów polonijnych Ojczyzna pod dyrekcją prof. Elżbiety Wtorkowskiej i warsztatowy Repetitio pod batutą Aleksandry Pałki.

– Nasi goście poznają utwory polskich kompozytorów – twierdzi Piotr Zientarski z senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz wiceprezes koszalińskiego oddziału stowarzyszenia.

Festiwal chór polonijnych potrwa do 20 bm. włącznie. ©℗

Tekst i fot. (m)

Podpis:

Inauguracja XV Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych odbyła się w auli Politechniki Koszalińskiej. Śpiewu nie zabrakło.

Komentarze

Syrenka
Kto jedzie na warsztaty dyrygentskie powinen pamiętać że trzeba tam mieć nie tylko umiejętności dyrygowanie, ale i humor, pomagać wykładowcam kiedy wykładowcu coś się nie udaje. Tylko nie wolno z sobą na warsztaty brać alkochol, palić papierosy, trzeba swoją depresję zostawić w siebie w domu, a być optymistą i pogodnym człowiekiem. A dla specyficznych uczęstników jedna porada: Специально для русских - не забудьте ласты, маски и трубки!
2017-06-02 16:48:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy