Poniedziałek, 05 czerwca 2023 r. 
17 szczecin
REKLAMA

Poetycki początek wiosny w Parku Żeromskiego [GALERIA]

Data publikacji: 21 marca 2023 r. 18:39
Ostatnia aktualizacja: 22 marca 2023 r. 11:43
Poetycki początek wiosny w Parku Żeromskiego
Park im. Stefana Żeromskiego zakwitł wierszami wydrukowanymi na kolorowych wiosennych kartkach.  Fot. Agata Jankowska  

Wiersze, głównie polskich poetów i poetek, można było przeczytać we wtorkowe południe przechodząc przez Park Żeromskiego w Szczecinie. W ten sposób świętowano zarówno pierwszy dzień wiosny, jak i międzynarodowe święto poezji. 

Kolorowe karteczki z wydrukowanymi tekstami utworów poetyckich pojawiły się na drzewach we wtorek, 21 marca. Wydarzenie odbyło się z okazji Światowego Dnia Poezji.

- Od wielu lat 21 marca, w pierwszy dzień wiosny, obchodzony jest również Światowy Dzień Poezji - tłumaczy Marek Maj, organizator i dyrektor DK Skolwin. - Jako Dom Kultury "Klub Skolwin" postanowiliśmy powiedzieć o tym szczecinianom w formie bezpośredniej, czyli proponując im obcowanie z wierszami. A najłatwiej wydawało nam się połączyć wiosnę z poezją w ten sposób, że na kolorowych kartkach porozwieszamy wiersze na drzewach jako symboliczny "wykwit" wiosny.

Podczas akcji "Drzewa kwitnące wierszami" w Parku im. Stefana Żeromskiego (w okolicach skrzyżowania ulic Zygmunta Starego i Jana Matejki), przechodnie mogli na chwilę zatrzymać się i przeczytać wiersze znanych poetów. Wśród nich byli między innymi: Ernest Bryll, Eugeniusz Tkaczyszyn - Dycki, Tadeusz Różewicz i wielu innych. W 99 procentach to wiersze polskich poetów, jak mówi Marek Maj - wielkich wieszczów epoki romantyzmu oraz tych bardziej współczesnych.

- Przekrój jest bardzo duży: od poezji klasycznej polskiej, czyli od Słowackiego, Mickiewicza, Norwida poprzez późniejszych poetów, a skończywszy na świeżo debiutujących, którzy w ostatnich latach odnosili sukcesy zdobywając nagrodę Silesiusa - opowiadał M. Maj. Nie zabrakło również debiutujących poetów, którzy - choć jeszcze nie maja na swoim koncie publikacji w postaci tomu poetyckiego - zdołali zaprezentować utwory w konkursie "Refleksy" organizowanym przez DK Skolwin. 

Akcja poetyckiego początku wiosny spotkała się z dużym zainteresowaniem przechodniów. Ludzie z zaciekawieniem czytali wydrukowane na kartkach wiersze. Dość bezbarwna okolica nagle stała się kolorowa za sprawą wstążek i karteczek w barwach wiosny. Chętni mogli zabrać karteczki ze sobą jako pamiątkę lub zakładkę do książki.©℗

(aj)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

greg
2023-03-22 11:29:03
Literatura ( i poezja ) nie dla idiotów. 8* i Konfederacje
księgowość
2023-03-21 23:48:41
Ciekawe ile dziesiątkę tysięcy wydano z budżetu miasta na te głupoty
Brawo
2023-03-21 22:25:23
Piękna akcja oby częściej .Może kiedyś miasto zrozumie że teren obok hotelu Park należy ogrodzić i przywrócić ogród dendrologiczny zamykany na noc .Tego typu obiekty są np.we Wrocławiu ja naliczyłem 3 ale myślę że jest tam więcej.
Bywszy
2023-03-21 21:44:37
Trzeba było być, żeby krytykować. Wiersze są zalaminowane, więc nie namokną. Poza tym w parkach dzieje się wiele groźniejszych rzeczy, niż wiersze, których pewnie w tej chwili już tam nie ma, bo wiele osób chętnie zabierało je ze sobą. „Wszystko jest poezja” /Edward Stachura/, nawet te ptaki i ich lęki krótkotrwałe…
🤔
2023-03-21 18:52:34
Mam nadzieję, że organizatorzy tego święta posprzątają po sobie. Takie karteczki po pierwszym deszczu staną się rozmoczonym śmieciem. A poza tym odstraszają ptaki. Tak więc amatorzy poezji powinni zejść na ziemię i pomyśleć czy ta akcja ma sens i jakie są jej skutki.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA