Piątek, 21 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Plenerowe projekcje na Łące Kany. Przegląd Kina Klimatycznego

Data publikacji: 11 czerwca 2024 r. 06:39
Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca 2024 r. 06:39
Plenerowe projekcje na Łące Kany. Przegląd Kina Klimatycznego
 Trzecia edycja Przeglądu Kina Klimatycznego rozpocznie się we wtorek na Łące Kany. Każdy z pokazów zostanie poprzedzony rozmową z zaproszonymi gośćmi. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.  

Filmowy poemat o śmieciach, rozważania na temat możliwości wskrzeszania mamuta i opowieść o społeczno-technologicznym eksperymencie w poszukiwaniu ucieczki z ginącej planety. Trzy filmy i trzy rozmowy z gośćmi – tego można spodziewać się podczas trzeciej edycji Przeglądu Kina Klimatycznego, który rusza 11 czerwca.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Przeglądu Kina Klimatycznego, którego organizatorami są Stowarzyszenie „Oswajanie miasta”, Piwnica Kany i Ferment Qultury, jest pytanie: „Czy potrzebna nam Planeta B”? W obliczu klimatycznej katastrofy coraz częściej zastanawiamy się, co nas czeka za 20, 30 czy 50 lat. Jak będzie wyglądała nasza planeta i życie na niej? Czy będziemy musieli szukać z niej ucieczki i jeśli tak, to dokąd?

- Na te pytania będziemy szukali odpowiedzi podczas Przeglądu, który wziął się z rozmów z osobami z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego kilka lat temu - tłumaczy Marcin Chruśliński, wiceprezes Stowarzyszenia „Oswajanie miasta”. - Niestety są one dziś jeszcze bardziej aktualne. Plenerowe projekcje filmów w miłym otoczeniu Łąki Kany są dla nas pretekstem, by porozmawiać nie o tym, czy czeka nas zagłada, ale o tym, czy możemy się przed nią uratować.

3. Przegląd Kina Klimatycznego potrwa od 11 do 13 czerwca. Każdego dnia na świeżym powietrzu na Łące Kany przy pl. św. św. Piotra i Pawła będzie można zobaczyć jeden film, który poprzedzi dyskusja z zaproszonymi gośćmi. Wybrane obrazy były wcześniej pokazywane na festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity. Pierwszego dnia na widzów czekać będzie filmowy poemat o śmieciach, „Nie na miejscu” w reż. Nikolausa Geyrhaltera. Przed nim z Anną Bielawską – studentką Akademii Sztuki – o romantyzacji śmieci i używaniu ich jako tworzywa rozmawiać będzie Grażyna Iłowiecka ze Stowarzyszenia „Oswajanie miasta”, która poprowadzi wszystkie rozmowy podczas Przeglądu. W środę 12 czerwca na plenerowym ekranie zobaczymy „Genesis 2.0” na temat tajemnic skrytych w swoistym DNA Ziemi i możliwości wskrzeszania mamuta, w reż. Christiana Freia i Maxima Arbugaeva. Gościem będzie dr Robert Woziński, geograf  i kierownik Muzeum Geologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Ostatni dzień Przeglądu przyniesie opowieść o społeczno-technologicznym eksperymencie poszukującym ucieczki z ginącej planety, czyli „Planeta 2.0” w reż. Matta Wolfa, którą poprzedzi dyskusja z dr Anetą Makowską, pedagożką z Uniwersytet Szczecińskiego.

- Rozmowy rozpoczynać będziemy o godzinie 21, a projekcje ruszą, gdy tylko się wystarczająco ściemni, czyli ok. 21.30-21.45 – wyjaśnia Marcin Chruśliński.

Wstęp jest wolny. (K)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Waldek
2024-06-11 13:07:48
Lepiej dla klimatu by zrobili jakby pozbierali śmieci wokół Kany i na bulwarach. To jest prawdziwe działanie na rzecz klimatu a nie dodatkowe CO2 przed ekranem
P.
2024-06-11 13:00:46
@wszystkich -Władimir pozdrawia wiernych towarzyszy wincej ruskiego wungla .
Tylko potem
2024-06-11 10:41:15
posprzątajcie po sobie !
Wszystkich
2024-06-11 07:56:56
Ekoparanoików serdecznie zapraszamy na projekcję dla podładowania akumulatorów! Planetę B przygotowaliśmy na Mącznej.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA