środa, 27 marca 2019.
Strona główna > Kultura > Pisarki świetnie sobie radzą

Pisarki świetnie sobie radzą

Pisarki świetnie sobie radzą
Data publikacji: 2018-06-18 14:17
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:49
Wywietleń: 1044 333974

Rozmowa z Joanną Laprus-Mikulską, przewodniczącą jury Gryfii, Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki przyznawanej przez "Kurier Szczeciński"

- W siódmej edycji naszej nagrody jury postanowiło przyznać laur Martynie Bundzie za powieść "Nieczułość". Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

- Ponieważ to tekst i mądry, i piękny. Zdecydowanie jest to jedna z najlepszych książek, jakie ukazały się w ubiegłym roku. Martyna Bunda napisała ją precyzyjnym językiem, perfekcyjnie ją skonstruowała. Poza tym temat jest nam bliski - opowiada o dojrzewaniu w trudnych historycznie czasach. Jest też wspaniałą pochwałą kobiecości - dla wielu czytelniczek bohaterki "Nieczułości" mogą być jeśli nie wzorami, to postaciami, z których problemami będą mogły się zidentyfikować.

- A mężczyźni? Znajdą w "Nieczułości" coś dla siebie?

- Tak. Ponieważ jest to także opowieść o sile, jaką daje rodzina, o wielkiej roli więzów krwi. Bunda skupia się na relacjach między siostrami, ale przecież chodzi o coś więcej, o coś, co dotyczy nas wszystkich - o to, jak ważne jest poczucie przynależności, o to, jak wiele zawdzięczamy kręgowi osób, które są nam bliskie. Mimo że te relacje czasami są trudne, związane z cierpieniem. To uniwersalny temat.

- Jaki obraz literatury kobiet wyłania się z książek zgłaszanych do Gryfii?

- To literatura, która dynamicznie się rozwija i która coraz mocniej się osadza. Wiele czasu upłynęło od lat 90., gdy literaturę kobiet zbywano obrzydliwym określeniem "literatura menstruacyjna". Teraz widzimy, że to to literatura na bardzo wysokim poziomie a pisarki świetnie sobie radzą. Ich głos jest silny - to budujące.

- Gryfia istnieje od siedmiu lat. Współpracuje pani z nami od lat pięciu. Jak po tylu latach nagroda funkcjonuje w polskim życiu literackim?

- Myślę, że ta inicjatywa ma teraz mocną pozycję. Gdy rozmawiam z nominowanymi pisarkami, to z tych rozmów wynika, że one nie wyobrażają sobie, że tej nagrody miałoby nie być, nie bardzo też potrafią sobie wyobrazić, jak to było, kiedy Gryfii nie było. Czerwcowy termin, w którym przyznajemy nagrodę, stał się ważnym punktem w kalendarzu literackim. O randze nagrody świadczy także liczba zgłaszanych książek. Nominowane pisarki chętnie przyjeżdżają do Szczecina i są mocno zaangażowane w program imprezy. Dla pisarek już same nominacje są ważne - to, że zostały dostrzeżone. Nominacje ułatwiają dalszą pisarską karierę. Chciałabym podkreślić jeszcze jedną rzecz - jury zwraca uwagę na debiuty, w każdej finałowej piątce był debiut. Czasami debiutanckie książki wygrywają - tak jak "Nieczułość" Martyny Bundy.

- Dziękuję za rozmowę. ©℗

Alan Sasinowski

Od lewej: Joanna Laprus-Mikulska oraz pisarki nominowane w tym do Gryfii: Katarzyna Wężyk, Monika Piątkowska, Martyna Bunda (triumfatorka), Weronika Gogola i Patrycja Gryciuk.

Komentarze

rob
Impreza generalnie po amatorsku zorganizowana mozna rzec "po szczecinsku " brakowalo tylko oscypkow a organizatorzy po nauke do Sopotu niech sie udadza po wszystko od kompozycji folderu i zawartosci tego po organizacje pod scen nie mowie juz o fatalnym ustawieniu wydawcow pod drzewami gdzie ciemno i kurz braku strefy z lezakami itp. itd
2018-06-20 12:09:45
Jarun
Dodam, a co mi tam. To są pisarki-zombi. Bez nagrody trupy. Snują się od nagrody do nagrody. A nie wyglądają...
2018-06-19 12:09:53
Jarun
"Gdy rozmawiam z nominowanymi pisarkami, to z tych rozmów wynika, że one nie wyobrażają sobie, że tej nagrody miałoby nie być, nie bardzo też potrafią sobie wyobrazić, jak to było, kiedy Gryfii nie było."...czyli piszą dla nagrody, a nie dla czytelnika. Kiedyś pisano "ku pokrzepieniom serc"...ale te "klimaty" pani Joannie Laprus są obce. Po jaką cholerę Adaś napisał "Pana Tadeusza" jak na nagrodę nie oczekiwał i chyba nie dostał. PS. Motywacja na poziomie podpaski... bez skrzydełek.
2018-06-19 07:05:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Sonda

Czy rozbudowa miejskiej sieci dróg usprawiedliwia masowe wycinki drzew w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy