Wtorek 27 lipca 2021r. 
REKLAMA

Pierwszy taki turniej w regionie! Zatańczą mazurka, oberka i poloneza

Data publikacji: 2021-06-17 11:31
Ostatnia aktualizacja: 2021-06-17 11:31
Pierwszy taki turniej w regionie! Zatańczą mazurka, oberka i poloneza
Fot. Ryszard PAKIESER  

I Zachodniopomorski Regionalny Turniej Tańców Polskich odbędzie się w sobotę, od godziny 17, w Szczecinie, w tutejszej hali sportowej Zespołu Szkół Salezjańskich przy ulicy Ku Słońcu 124. Imprezę organizuje Zespół Pieśni i Tańca "Szczecinianie". Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 

Kiedy wiosną tego roku założycielka i dyrektor artystyczna wspomnianego zespołu, Ewa Ott-Kamińska, została mianowana – przez prezydium Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF – na komisarza regionu zachodniopomorskiego, mającego przede wszystkim promować polskie tańce narodowe, zapowiadała organizację turnieju tańca w naszym regionie. Co prawda, wtedy sytuacja epidemiczna była na tyle niepewna, iż nie było wiadomo, czy taką imprezę uda się zorganizować w tym czy w przyszłym roku. A jednak - turniej odbędzie się w ten weekend! Podczas konkursu przy ocenie tancerzy brane będą m.in.: muzykalność, styl i charakter tańca, technika, ogólny wyraz artystyczny, przestrzeganie repertuaru kroków, ozdobników i figur tanecznych. 

- Pomimo, że Ruch Tańców Polskich istnieje w Polsce od ponad dwudziestu lat, w naszym regionie nie odbył się żaden turniej. W tym roku nasz zespół organizują turniej o zasięgu regionalnym, natomiast w przyszłym roku wydarzenie będzie miało zasięg ogólnopolski - mówią szefowie ZPiT "Szczecinianie", Ewa Ott-Kamińska i Krzysztof Kamiński. - Pragniemy zainteresować polskimi tańcami narodowymi i zachęcić do udziału w turnieju tancerzy, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tańcu, a przy okazji poznać i wymienić doświadczenia z innymi ośrodkami.

Pierwsze lata Zespołu Pieśni i Tańca „Szczecinianie”

Warto dodać, że dwadzieścia jeden lat temu Ewa Ott-Kamińska założyła, z bratem i ojcem, Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”, skupiający początkowo kilkoro tancerzy. Przez te wszystkie lata formacja rozrosła się do kilkuset osób, poczynając od kilkuletnich szkrabów aż do dorosłych (jest też grupa seniorów!). Grupa występowała dotąd na wielu ważnych festiwalach, m.in.: na Sycylii, w Turcji, Chinach, Portugalii, na Ukrainie. Jest reprezentacyjnym zespołem Pomorza Zachodniego, a od 2013 roku Honorowym Ambasadorem miasta Szczecina. W repertuarze grupy są tańce, pieśni oraz zabawy z regionów etnograficznych Polski: Orawy i Spisza, Rzeszowa, Lublina, Łowicza, Krakowa i Krakowa Wschodniego, Kaszub i wielu innych.

Jak podkreślają szefowie zespołu, w swojej twórczości chętnie łączą tradycję ze współczesnością, stąd choćby pamiętne nagranie utworu grupy Depeche Mode w wersji folkowej – „Enjoy the Silence”, które kilka lat temu było hitem internetu, zachwycając cały świat. Ostatnio z kolei artyści oddali hołd zmarłemu Krzysztofowi Krawczykowi, wykonując piosenkę piosenkarza pt. „Rysunek na szkle”.

(MON)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ