środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Pamiętając o Erazmie Kuźmie

Pamiętając o Erazmie Kuźmie

Pamiętając o Erazmie Kuźmie
Data publikacji: 2016-06-06 12:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 2063 138034

W najbliższy wtorek (7 czerwca) o g. 13 czytelnia filologiczna Biblioteki Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego przy al. Piastów 40B zostanie nazwana imieniem prof. Erazma Kuźmy, nestora szczecińskiej polonistyki. Uroczystość będzie połączona z promocją książki "Erazm Kuźma. Słownik biografii i idei" wydanej przez Wydawnictwo Naukowe US.

We wstępie prof. Jerzy Madejski pisze tak: "Dlaczego, aby opowiedzieć o Profesorze Erazmie Kuźmie, wybieramy Słownik biografii i idei, a nie inne formy oddawania zasług przyjęte w kulturze uniwersyteckiej? Przypomnę, że Profesor już wcześniej mógł cieszyć się księgami ofiarowanymi z okazji Jego urodzin. Na siedemdziesiątkę Profesora, w 1996 roku, przygotowaliśmy tom Rozbiory. „Panny z Wilka” Jarosława Iwaszkiewicza. Tom ten (jak i seria, której dał początek) nawiązywała do dydaktyki Profesora, do jego wykładów z metodologii badań literackich. Rocznicowy charakter (osiemdziesiąte urodziny) miało sympozjum zorganizowane w Pobierowie 27 maja 2006 roku,nazwane „Powiaty Europy”. Materiały z tego spotkania opublikowane zostały w monograficznym numerze Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego „Pogranicza”,a wprowadzeniem do numeru był szkic Profesora pt. "Przemiany dyskursu etnocentrycznego w xx wieku i na początku wieku xxi". Ujawnia to notabene rys osobowości akademickiej Erazma Kuźmy. Świętować lubił, ale krótko. A najlepiej, żeby rytuały (również jubileuszowe) łączyły się z pracą. Wreszcie zespół współpracowników przedstawił tom na okoliczność osiemdziesiątych urodzin Profesora. Wydaliśmy wtedy Xięgę Erazmiańską".

Prof. Erazm Kuźma był literaturoznawcą, krytykiem literackim, jednym z najważniejszych intelektualistów Szczecina. Z naszym miastem był związany od 1951 roku. Zginął w roku 2014 - potrącony przez samochód.

(as)

Komentarze

zBYCH
Dech w piersiach zapiera to uwielbienie uczniów i uczennic dla swojego mistrza!
2016-06-08 10:04:52
Wyrok
A propos, to ile jeszcze posiedzi w więzieniu kierowca, który zabił profesora?
2016-06-06 12:39:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy