W najbliższy czwartek, w szczecińskim Muzeum Narodowym odbędzie się wernisaż, przypominający postać polskiego dyplomaty z okresu międzywojnia. Heliodor Sztark, bo o nim mowa, był polskim konsulem w niemieckim Szczecinie w latach 30. ubiegłego wieku.
„Między otwartą wrogością a fasadową przyjaźnią" to - jak piszą organizatorzy - próba przedstawienia złożoności relacji polsko-niemieckich na przykładzie działalności Heliodora Sztarka. Ekspozycja ma zaprezentować nie tylko jego działalność zawodową, ale również życie prywatne, jako męża i ojca. Zwiedzający zobaczą fotografie polskiego konsula, przedmioty pochodzące z jego domu czy obiekty, związane z życiem ówczesnych organizacji polonijnych.
W tym roku przypada 130. rocznica urodzin Heliodora Sztarka. Jego misja dyplomatyczna w Szczecinie przypadła na okres szczególnie złych stosunków polsko-niemieckich (1931-1938), kiedy to wzajemne animozje przybrały na sile po traktacie wersalskim, ustanawiającym granicę niezaspokajającą ani polskich, ani niemieckich żądań terytorialnych. Wystawę oglądać można będzie w Muzeum Historii Szczecina.
Wernisaż zaplanowany jest na godz. 17, w gmachu muzeum w Rauszu Staromiejskim przy ul. Mściwoja.
(kas)
Fot. Muzeum Narodowe