Niedziela, 16 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Pałac Młodzieży obchodzi jubileusz. Wśród absolwentów Jurksztowicz i Brodzińska

Data publikacji: 07 listopada 2020 r. 17:12
Ostatnia aktualizacja: 17 listopada 2022 r. 15:03
Pałac Młodzieży obchodzi jubileusz. Wśród absolwentów Jurksztowicz i Brodzińska
 

Dokładnie 7 listopada 1950 roku powstał szczeciński Pałac Młodzieży. Wtedy nazywał się inaczej niż obecnie - Pałac Dziecka. Powołano go z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Rok później placówka znalazła się pod kuratelą Ministerstwa Oświaty i wtedy również zmieniono jej nazwę, na tę, którą zna każdy szczecinianin: Pałac Młodzieży. Oficjalne świętowanie tego jubileuszu oraz promocję monografii planowano na sobotę (7 listopada) w pałacowych murach. Niestety, z racji na pandemię jest to niemożliwe. "Jesteśmy zmuszeni przenieść obchody do Internetu" - informują pracownicy placówki.

Na profilu Pałacu Młodzieży oraz na specjalnie utworzonym wydarzeniu z okazji 70-lecia placówki (w tym serwisie społecznościowym) można obejrzeć wspomnienia wielu osób, związanych z tą placówką, choćby Anny Jurksztowicz czy Grażyny Brodzińskiej. Druga z artystek po raz pierwszy przekroczyła pałacowy próg, kiedy miała sześć lat.

- Pojawiłam się tu, by spełniać swoje marzenia. Bo na początku chciałam być tancerką - opowiada w krótkim filmie. - W Pałacu Młodzieży miałam zatem pierwszy kontakt z tańcem i baletem, a później już się potoczyło. Uwielbiałam tam przychodzić, bo była w pałacu rewelacyjna atmosfera. Ci wszyscy, którzy prowadzili zajęcia, chcieli nam pomóc i dużo przekazać. Dzięki temu wiele wyniosłam z tego miejsca. Początki są najważniejsze, to przecież baza. Cudownie, że Pałac Młodzieży przetrwał tyle lat.

Anna Jurksztowicz miała dwanaście lat, kiedy zaczęła chodzić na pałacowe zajęcia.

- Wymyśliłyśmy z moją przyjaciółką, że chcemy nauczyć się grać na gitarze. Ona już wtedy grała na pianinie i znała nuty, zatem była dla mnie inspiracją - wspomina piosenkarka. - Moją koleżankę wciągnięto w pałacu do zespołu muzyki dawnej na lutnistkę, a mnie powiedziano, że będę śpiewała. Na gitarę dalej chodziłam, ale głównie byłam wokalistką. W zespole wykonywaliśmy utwory razem z dorosłymi muzykami, bo nas dzieci było zbyt mało. Jeździliśmy za granicę, byliśmy w Danii, we Francji, w Bułgarii. Dużo koncertowaliśmy, zatem czasem próby były nawet codziennie. Na koncerty ubieraliśmy się w piękne stroje, choćby atłasowe suknie. Zespół miał ogromny wpływ na mój rozwój i gust muzyczny.

***

Z okazji jubileuszu ukazała się publikacja urodzinowa, która zawiera informacje na temat obecnej działalności ponad dwudziestu pracowni pałacowych, ciekawostki oraz wspomnienia osób związanych z placówką - pracowników i uczestników zajęć.

(MON)

Fot. Pałac Młodzieży

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Aaa
2022-11-17 14:59:54
W pałacu byla pracownia jazzowa, orkiestra Big Baltic Band prowadzona przez p.Andrzeja i p.Piotra,poziom naprawdę wysoki, piszę bo wpadła mi w ręce publkacja rocznicowa pałacu,dziwne że nie ma tam nic kompletnie o tej pracowni, trochę tylko o p.Tomku .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA