Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Otwarcie wystawy słynnych aut ze Szczecina

Data publikacji: 20 listopada 2019 r. 22:49
Ostatnia aktualizacja: 22 listopada 2019 r. 12:03
Otwarcie wystawy słynnych aut ze Szczecina
 

Wielkim wydarzeniem będzie w Szczecinie czwartkowe (21 listopada) otwarcie wystawy atrakcyjnych eksponatów, które w tym roku zakupił Szczecin. Mowa m.in. o samochodach Stoewera.

W Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej 18A (Zajezdni Sztuki) odbędzie się wernisaż.

W uroczystym otwarciu ekspozycji wezmą udział m.in.: Piotr Krzystek – prezydent Szczecina, Cornelia Pieper – Konsul Generalna RFN w Polsce, Manfried Bauer – były właściciel kolekcji i twórca Muzeum Stoewera, Tamara von Karzoff - córka dawnego kierownika sprzedaży „Zachód” w fabryce samochodów Stoewer i współprowadząca muzeum oraz członkowie rodziny Stoewer, (m.in.: Jutta Barckmann, prawnuczka Bernharda seniora i wnuczka Bernharda juniora Stoewerów).

Dla mieszkańców i turystów wystawa będzie dostępna od godz. 15.00. Obok sześciu samochodów zachowanych w znakomitym stanie i wciąż sprawnych szczecinianie zobaczą też dziesiątki maszyn do szycia i pisania, oraz setki innych mniejszych eksponatów związanych z fabrykami Stoewerów.

Kolekcję ok. 1020 eksponatów Miasto Szczecin kupiło od prywatnego kolekcjonera Manfreda Bauera, przedwojennego mieszkańca Szczecina. "To prawdziwe perełki będące nie tylko świadectwem ówczesnej techniki, cała kolekcja to także wspaniały obraz historii naszego miasta" - informował w dniu sprowadzenia eksponatów na Niemierzyńską "Kurier Szczeciński".

Po latach do grodu Gryfa znów trafiły maszyny do szycia i pisania, rowery, szyldy, a także dokumentami i zdjęciami, z których krok po kroku można odtworzyć historię przedwojennego Szczecina.

Fabryczna zabudowa przedwojennych zakładów sięgała w Szczecinie aż do obecnej ul. Kadłubka. Do Stoewera należała też fabryka przy al. Wojska Polskiego, w której po wojnie produkowana słynne polskie motocykle "Junak"

(kl)

Na zdjęciu: Te samochody powstawały w Szczecinie

Fot. Tomasz Tokarzewski, Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Pirydion
2019-11-22 11:54:43
Historii się nie zakrzyczy, chocbyś nie wiem jak próbował, wszystko co najlepsze w infrastrukturze, technologii i architekturze miasta powstało w czasach pomorskich lub niemieckich naszego miasta. Polacy nie potrafili docenić jego potencjału.
S
2019-11-21 07:31:36
To albo wernisaż jest darmowy i otwarty dla mieszkańców, albo się o nim nie pisze, tylko informuje, że plebs może przyjść od od 15-tej kupić bilet.
Pirydion
2019-11-21 06:35:44
Z tego co wiem, w Szczecinie (Stettinie ?) budowano łodzie podwodne. Może otworzyć takie muzeum U-boota szczecińskiego, zaprosić weteranów z Kriegsmarine, dzieci lub wnuków ówczesnych miejskich włodarzy i przywódców partyjnych, młodzież że szkół żeby poznali historię swojego miasta...
Mirek
2019-11-20 23:24:10
:-)))))

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA