wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Ostatnie filmy zamkowego lata

Ostatnie filmy zamkowego lata

Ostatnie filmy zamkowego lata
Data publikacji: 2016-08-29 08:10
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 297 151091
Ostatnie już dwa spotkania z Nocami Filmowymi czekają zamkową publiczność. Przez całe wakacje, na małym dziedzińcu prezentowane były filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane. Na koniec, we wtorek i w czwartek, ma być bardziej szczecińsko.

I tak, 30 sierpnia, we wtorek, na początek zaprezentowany zostanie teledysk do piosenki „Zły" grupy Konrad Pawicki& Band. Wideo czerpie z estetyki czarnego kryminału i jego późniejszych popkulturowych wariacji. Piosenka pełni rolę narracji spoza kadru. Wprowadzenie absurdu i fantastyki, czarno-biała stylistyka i podkreślenie wybranych elementów kolorem nawiązują  do tradycji kina noir. Po pokazie, zespół zagra piosenki ze swojej płyty. 

Później - kolejna projekcja. Tym razem będą to „Skrzynie Willego Beermanna" w reżyserii Adama Zadwornego. To historia śledztwa mającego rozwiązać zagadkę poniemieckiego „skarbu” odkrytego siedemdziesiąt lat po wojnie na szczecińskim Niebuszewie. W zamurowanej skrytce w kamienicy odnaleziono album ze zdjęciami, dokumenty, butelki wina rozlane w 1933 r., rodzinne pamiątki, metryki, rzeczy codziennego użytku, a nawet szparagi w puszce i krem Nivea, który przez siedem dekad nie zmienił barwy. W szpargałach są dokumenty rodziny Beermannów. Autor, przy pomocy występujących w filmie osób, krok po kroku odtwarza historię „ludzi z kufra”, aby dotrzeć do ich potomków i oddać im rodzinne pamiątki.

Początek - godz. 22, wstęp wolny.

Ostatni wieczór filmowy ma mieć odrobinę odmienny charakter. O godz. 21, rozpocznie się specjalny seans archiwalnego „Zamku Szczecińskiego" ze zdjęciami Witolda Chromińskiego i współczesnym komentarzem. Dokument powstał na podstawie trzech dokumentalnych taśm, nakręconych w latach 1958/1961 i odnalezionych w archiwum zamkowego kina w 2006 roku. Unikatową wartość stanowią ujęcia z pierwszego etapu powojennej rekonstrukcji zamku oraz zdjęcia ówczesnego centrum Szczecina -m.in. katedry przed odbudową, Konzerthausu przed powojenną rozbiórką czy prawie zrównanych z ziemią okolic placu Rodła.

Projekcja połączona zostanie ze zwiedzaniem zamkowych dziedzińców z Tomaszem Wieczorkiem, przewodnikiem i znawcą wszystkich tajemnic Zamku Książąt Pomorskich. Wstęp wolny.

(kas)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy