środa, 30 września 2020.
Strona główna > Kultura > Ostatnia okazja na obejrzenie takiego koncertu. Zabrzmią utwory Ciechowskiego

Ostatnia okazja na obejrzenie takiego koncertu. Zabrzmią utwory Ciechowskiego

Ostatnia okazja na obejrzenie takiego koncertu. Zabrzmią utwory Ciechowskiego
Data publikacji: 2020-08-07 12:17
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-07 12:19
Wywietleń: 506 468160

Od kilku tygodni na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie odbywają się bezpłatne i otwarte dla publiczności koncerty. Dotąd zagrali tu m.in. Marcin Masecki, Leszek Możdżer i Wojtek Mazolewski Trio. W piątek (7 sierpnia) wystąpi z kolei duet - Hania Rani&Dobrawa Czocher. Druga z wymienionych artystek tego duo to wiolonczelistka szczecińskiej filharmonii.

Uwaga! Dobra wiadomość dla tych, którzy nie mogą pojechać na koncert do stolicy - będzie transmitowany online na YouTube i fanpage'u Narodowego Centrum Kultury, o godz. 20. To będzie być może ostatnia okazja, by usłyszeć materiał artystek z płyty sprzed pięciu lat. Nagrały bowiem nowy album i w planach mają kolejne koncerty, ale tylko z najnowszym repertuarem.

Przypomnijmy, że występ wspomnianego duetu instrumentalistek - w "lodowym pałacu" w Szczecinie - był jednym z tych, które odwołano jako pierwsze na początku pandemii w Polsce. W kwietniu z kolei tutejsza filharmonia wyemitowała online wcześniej nagrany koncert obu pań - kto oglądał, ten wie, że to był wspaniały występ, niesamowita odsłona twórczości Grzegorza Ciechowskiego. Artystki zagrały bowiem utwory tego twórcy, na fortepian i wiolonczelę. Teraz duet przygotowuje nową płytę, a jej odsłonę prapremierową, będzie można usłyszeć podczas wrześniowego koncertu w ramach MUSIC.DESIGN.FORM Festivalu w szczecińskiej filharmonii.

- Hania Rani i Dobrawa Czocher po pięciu latach od wydania debiutanckiego albumu "Biała Flaga" wracają z nowym materiałem. Duet artystek to doskonały dowód na to, że muzyka instrumentalna ma rację bytu na współczesnej scenie muzycznej i gromadzi wokół siebie coraz szerszy krąg słuchaczy - mówi Katarzyna Plater - Zyberk, rzecznik prasowy filharmonii. - Od głośnego debiutu fonograficznego dziewczyn, poświęconego twórczości Grzegorza Ciechowskiego, mija w tym roku pięć lat. Pięć lat intensywnej pracy nad własnymi projektami muzycznymi, rozwojem osobistym i pracą. I tak rok 2020 przyniósł czas i szansę na nagranie drugiej płyty, tym razem z autorską muzyką i nowymi pomysłami. Nagrania odbyły się w maju w sali koncertowej filharmonii w Szczecinie, a premiera materiału planowana jest na początek 2021 roku. Duet ponownie chwyta za najbliższe im instrumenty: fortepian i wiolonczelę, uzupełnione miękkim brzmieniem syntezatorów. Druga płyta Hani i Dobrawy to podróż wgłąb siebie, głęboki oddech w zgodzie z naturą i płynącym czasem, czułość dla dźwięku oraz dowód przyjaźni i wspólnego zrozumienia dla odmienności.

Warto dodać, że pianistka Hania Rani i wiolonczelistka Dobrawa Czocher stanowią duet młodych, klasycznie wykształconych artystek, które z powodzeniem łączą dwa muzyczne światy – muzyki poważnej i rozrywkowej. Poznały się w Gdańsku, gdzie rozpoczęły swoją przygodę z muzyką. Następnie ukończyły studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie

(MON)

Na zdjęciu: pianistka Hania Rani i wiolonczelistka Dobrawa Czocher

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie