środa, 03 czerwca 2020.
Strona główna > Kultura > Orlen inicjatorem sprowadzenia do Polski historycznego fortepianu

Orlen inicjatorem sprowadzenia do Polski historycznego fortepianu

Orlen inicjatorem sprowadzenia do Polski historycznego fortepianu
Data publikacji: 2019-10-12 10:59
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-12 21:48
Wywietleń: 653 420793

Unikatowy instrument, na którym grał Ignacy Jan Paderewski – wybitny pianista, kompozytor i mąż stanu – trafi do Polski. Orlen Deutschland, działająca w Niemczech spółka z Grupy Orlen, jest inicjatorem i sponsorem sprowadzenia zabytkowego fortepianu do kraju.

Bezcenny instrument zostanie przekazany Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Uroczystość odbędzie się 12 października, w ramach obchodów stulecia tej uczelni. Fortepian dotychczas był w posiadaniu profesora Huberta Rutkowskiego, kierownika Katedry Fortepianu na hamburskiej Akademii Muzycznej, a zarazem założyciela Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego. Profesor za działania na rzecz promocji polskiej kultury, a w szczególności muzyki, zostanie uhonorowany Medalem Gloria Artis podczas tej uroczystości.

Spółka Orlen Deutschland zainicjowała sprowadzenie fortepianu z Hamburga do Poznania, sfinansowała transport, a także pokrywa koszty strojenia i ekspozycji instrumentu w holu auli poznańskiej uczelni.

- Wsparcie i promocja polskiej kultury to nieodłączny element społecznej odpowiedzialności całej Grupy Orlen. Dotyczy to także zagranicznych spółek. Dlatego Orlen Deutschland, aby wspierać polskie dziedzictwo narodowe, zaangażował się w sprowadzenie do Polski fortepianu Teodora Leszetyckiego. Wielką wartością tego unikatowego instrumentu jest fakt, że grał na nim jeden z ojców naszej niepodległości. Jestem dumny, że mogliśmy przyczynić się do tego, by ten symboliczny instrument znalazł się w Polsce – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Zakup należącego do Leszetyckiego fortepianu marki Bösendorfer z 1882 roku przez Towarzystwo Muzyczne jego imienia było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronem przedsięwzięcia jest ambasador Polski w Berlinie prof. Andrzej Przyłębski.

Teodor Leszetycki wykształcił blisko 1200 wirtuozów fortepianu. Nauki pobierał u niego także Ignacy Jan Paderewski. Celem Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego jego imienia jest kultywowanie dzieła i ideałów sztuki tego znakomitego, choć dotąd niedocenianego, pianisty i kompozytora polskiego pochodzenia. Służyć temu będzie organizowanie koncertów, konkursów, wykładów i innych projektów muzyczno-edukacyjnych.

PKN Orlen angażuje się w inicjatywy związane z propagowaniem sztuki filmowej, teatru, muzyki i literatury. Wspiera także najważniejsze polskie instytucje i przedsięwzięcia kulturalne. Od lat np. Muzeum Narodowe w Warszawie, sponsorując liczne wystawy. Jest również mecenasem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, finansując zakupy rękopisów Fryderyka Chopina oraz budowę kopii fortepianów historycznych, na których grał polski kompozytor.

Komentarze

dylu-dylu na .....
to ich korniki NIE zjadly???? a ile zaplacom za nie ???? i gdzie ubezpieczom/?/!
2019-10-12 21:46:35
Edmund
A czy Orlen nie mógłby sprowadzić do Polski tego Kubicę.Siedział by sobie w domciu a Orlen oszczedziłby na tym przynajmniej 100 mln.zł ktore to wtopił w tego nieudacznika
2019-10-12 18:20:55

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie