Wtorek, 05 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Opis Szczecina w Książnicy

Data publikacji: 28 stycznia 2019 r. 22:22
Ostatnia aktualizacja: 01 lutego 2019 r. 23:18
Opis Szczecina w Książnicy
 

We wtorek (29 stycznia) o godzinie 17 w sali im. Zbigniewa Herberta Książnicy Pomorskiej odbędzie się prezentacja książki „Opis miasta Szczecina” Ludwiga Wilhelma Brüggemanna. Przełożyła ją i opracowała dr hab. Agnieszki Gut, prof. US.

Prezentację przekładu niemieckiego tekstu Ludwiga Wilhelma Brüggemanna, wydanego w 1778 roku pod tytułem "Beschreibung der Stadt Stettin" (Opis miasta Szczecina),  opracowanego przez dr hab. Agnieszkę Gut, prof. US, poprowadzi dr Agnieszka Borysowska z Książnicy Pomorskiej. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Szczecińskiego.

„Każdy zainteresowany dziejami zachodniopomorskich miejscowości, zaczyna swoją pracę od wypisu informacji zebranych przez Brüggemanna, którego opracowanie uznać można za rodzaj słownika geograficzno-historycznego. Ten niezwykle ważny zabytek pomorskiego piśmiennictwa oświeceniowego jest jednak dziś trudno dostępny. Przeszkodą jest nie tylko język oryginału dzieła, którego składnia i leksyka odbiegają od współczesnej niemczyzny, ale także krój czcionki, której używano na obszarach niemieckojęzycznych w XVIII wieku (fraktura). Świadomość tych trudności stała się bodźcem do opracowania publikacji, która udostępnia czytelnikowi XVIII-wieczny tekst źródłowy w nowej formie. Zrozumienie dzieła ułatwia opracowany przez tłumaczkę bogaty komentarz krytyczny, objaśniający terminy, nazwy instytucji, nazwy geograficzne czy postaci historyczne wymienione w tekście. Całość poprzedza obszerny wstęp, w którym autorka zaprezentowała autora dzieła i osadziła "Opis miasta..." w kontekście historycznym.” – informują organizatorzy wydarzenia.

Spotkanie odbędzie się we wtorek (29 stycznia) o godz. 17, w sali im. Zbigniewa Herberta, wejście od ul. Dworcowej, II piętro.

(g)



 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Quistorp
2019-02-01 23:04:05
do...[Kretynizm Polaczków,]....24 mar 2017 - Wodzisław Śl./ Znaleziony w stawie cios mamuta trafi na wystawę. Polscy naukowcy zaczną badać by wytłumaczyć mieszkańcom grodu gryfa jakim językiem posługiwał się ten zwierz. Drogi interlokutorze. Będę najszczęśliwszy na świecie kiedy doczytam się od W. Sz. i godnego czci czytelnika jego określeń odnoszących się do tego znaleziska i tych "Polaczków".
Kretynizm Polaczków,
2019-01-30 22:37:32
co to własnym wysiłkiem, tworzą takie dzieła, jest bezgraniczny...
Quistorp
2019-01-29 23:24:25
Przybyłem , książki kupiłem , posłuchałem i zadowolony wybyłem. Wyjątkowo duża frekwencja. ok 150 słuchaczy. Najwięcej kadry uniwersyteckiej. prowadzenie i wykład zaskakująco lekki jasny, łatwy w odbiorze , dla najprzeciętniejszego zwykłego pasjonata mieszkańca grodu Gryfa. Nakład książki na miejscu rozszedł się w mig. Przy okazji, kawa , i ciacho. Impreza udana.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA