czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Opera z Gryfem

Opera z Gryfem

Opera z Gryfem
Data publikacji: 2017-01-15 09:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 410 200872

Swoje sześćdziesiąte urodziny obchodziła w sobotę (14 stycznia) szczecińska Opera na Zamku. Jubileusz został uczczony specjalnym koncertem, z udziałem solistów, chóru, baletu i orkiestry pod batutą Jerzego Wołosiuka. Przed muzycznymi atrakcjami, dyrektor opery, Jacek Jekiel odebrał z rąk marszałka województwa - Olgierda Geblewicza Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, przyznaną instytucji za zasługi na rzecz województwa.

W poniedziałek, Opera na Zamku, zaprasza na drzwi otwarte. Od godz. 14 do godz. 19, w 20-minutowych odstępach, 30-osobowe grupy zwiedzą wybrane zakamarki instytucji. Opowiadać o nich będą przewodnicy. Trasa prowadzić ma od zrekonstruowanej Galerii Południowej, przez podziemia z fundamentami zamkowymi, foyer, salę główną, orkiestron, salę kameralną, salę prób baletu i rzadko pokazywaną salę z freskami - komnatę z najstarszą polichromią w regionie. 

Opera na Zamku (a właściwie Operetka Szczecińska Towarzystwa Przyjaciół Teatru Muzycznego) powstała w 1956 roku, jej pierwszym dyrektorem był Jacek Nieżychowski. Pierwszy spektakl, „Kraina uśmiechu” Ferenca Lehara, wystawiono 25 stycznia 1957 roku. Początkowo, operetka mieściła się przy ul. Potulickiej, w sali gimnastycznej Komendy MO. W 1958 roku teatr upaństwowiono, a w 1999 roku przejął go samorząd województwa. Przenosiny do zamku odbyły się w 1978 roku. Początkowo, profil repertuarowy instytucji ograniczał się do operetek i wodewilów, by z czasem poszerzyć zakres o pełnospektaklowe dzieła operowe oraz baletowe.

(kas)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Dobra PO-sada...
A czym jeszcze zajmuje sie Marszalek Wojewodztwa... po za rozdawaniem Prezentow, Nagrod, Odznaczen itp. spraw... z pieniedzy Podatnikow ??
2017-01-16 23:10:12
Mały
Koncert wspaniały. Wszystko przecudne. Muzyka, stroje, scenografia i reżyseria na najwyższym poziomie. Dziękuję artystom, pracownikom odpowiedzialnym za całość przedstawienia i dyrektorowi Jekielowi. Panie zatrudnione przy sprawdzaniu biletów i w szatni przemiłe i uczynne. Gratulacje.
2017-01-16 15:05:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy