środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Ogłoszono nominacje do Oscarów

Ogłoszono nominacje do Oscarów [FILM]

Ogłoszono nominacje do Oscarów
Data publikacji: 2016-01-14 17:06
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 1177 98567

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła w czwartek nominacje do tegorocznych Oscarów w 24 kategoriach. Aż 12 nominacji zdobył western "Zjawa" (polski zwiastun zamieściliśmy na końcu tekstu), w tym w kategorii najlepszy film, reżyseria - dla Alejandro Inarritu i najlepszy aktor - dla Leonardo DiCaprio.

W najważniejszej kategorii najlepszy obraz nominowano w tym roku osiem filmów: "Zjawa", "Marsjanin", "Big Short", "Spotlight", "Mad Max: Na drodze gniewu", "Pokój", "Brooklyn" i "Most Szpiegów".

 Film "Zjawa", który zdobył najwięcej, bo aż 12 nominacji, to western oparty na faktach, w którym DiCaprio kreuje główną rolę trapera Hugh Glassa szukającego zemsty na kolegach, którzy pozostawili go bez pomocy po ataku niedźwiedzia. Obraz otrzymał w niedzielę Złoty Glob w najważniejszych kategoriach: najlepszy film dramatyczny, najlepsza reżysera - dla Alejandro Inarritu i najlepszy aktor - dla DiCaprio.

Aż 10 nominacji do Oscara uzyskał w tym roku film "Mad Max: Na drodze gniewu", w tym w kategorii najlepszy film i reżyseria - dla George'a Millera. Film stanowi czwartą część australijskiej serii zapoczątkowanej w 1979 r. Tytułowy Mad Max jest prześladowany przez demony przeszłości i uważa, że najlepszym sposobem na przeżycie jest samotna wędrówka po świecie.

Kolejnym faworytem Oscarów jest "Marsjanin", który uzyskał siedem nominacji, w tym w kategorii najlepszy film oraz najlepszy aktor - dla Matta Damona. To film z gatunku fantastyki. Damon gra w nim rolę astronauty pozostawionego bez pomocy na Czerwonej Planecie.

W tym roku emocje dla fanów polskiego kina są nieco mniejsze niż w roku ubiegłym, bo polski kandydat do Oscara "11 minut" Jerzego Skolimowskiego nie zakwalifikował się na listę dziewięciu filmów, spośród których członkowie Akademii nominowali w czwartek pięć w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. W ubiegłym roku Oscara w tej kategorii zdobyła "Ida" Pawła Pawlikowskiego.

Za faworyta w tej kategorii uznaje się poświęcony Holokaustowi film "Syn Szawła" Węgra Laszlo Nemesa. Obraz ten zdobył w niedzielę Złoty Glob za najlepszy film nieanglojęzyczny, a wcześniej Grand Prix festiwalu w Cannes w 2015 roku.

Poza "Synem Szawła" nominacje do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny zdobyły jeszcze: "W objęciach węża" (Kolumbia), "Mustang" (Francja), "Theeb" (Jordania) i "A War" (Dania).

Oto lista innych nominowanych w najważniejszych kategoriach:

Najlepszy reżyser: Adam McKay - "The Big Short"; George Miller - "Mad Max: Na drodze gniewu"; Alejandro Inarritu - "Zjawa"; Lenny Abrahamson - "Pokój"; Tom McCarthy - "Spotlight"

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Cate Blanchett - "Carol"; Brie Larson - "Pokój"; Jennifer Lawrence - "Joy"; Charlotte Rampling - "45 Years"; Saoirse Ronan - "Brooklyn".

Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Bryan Cranston - "Trumbo"; Matt Damon - "Marsjanin"; Leonardo DiCaprio - "Zjawa"; Michael Fassbender - "Steve Jobs" i Eddie Redmayne - "Dziewczyna z portretu".

Najlepsze zdjęcia: Ed Lachman - "Carol"; Robert Richardson - "Nienawistna ósemka"; John Seale - "Mad Max: Na drodze gniewu"; Roger Deakins - "Sicario" i Emmanuel Lubezki - "Zjawa".

88. gala wręczenia Oscarów odbędzie się w Los Angeles 28 lutego. (pap)

Fot. EPA/JUSTIN LANE

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy