poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Odeszła Helena Raszka

Odeszła Helena Raszka

Odeszła Helena Raszka
Data publikacji: 2016-05-18 10:50
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 2366 134134

Zmarła Helena Raszka, jedna z najbardziej znanych pisarek związanych ze Szczecinem. Zamieszkała w naszym mieście w 1951 roku. Jako poetka zadebiutowała w 1956 roku na łamach tygodnika „Ziemia i Morze” wierszem "Drogi". W 1959 roku opublikowała swój pierwszy tomik wierszy zatytułowany "Okruchy bursztynu". Kolejne tomiki wydawała do 1970 roku. Po strajkach stoczniowców w styczniu 1971, w którym brał udział jej mąż, utwory poetki zostały objęte częściowym zakazem publikacji. Sama przez długie lata nie zgadzała się na publikację tomików poetyckich ze względu na ingerencję cenzury.

W ciągu ponad pięćdziesięcioletniej działalności literackiej swoje wiersze drukowała w prasie lokalnej i ogólnopolskiej, m.in. w „Arkuszu”, „Autografie”, „Gazecie Lwowskiej”, „Literaturze”, „Morzu i Ziemi” „Odrze”, „Poezji”, „Pograniczach”, „Pomeranii”, „Spojrzeniach”, „Toposie”, „Twórczości”, „Tygodniku Solidarność” i w „Życiu Literackim”. Publikowała także w drugim obiegu, m.in w „Obrazie” i „Kulturze Niezależnej”. Współtworzyła Ogólnopolski Festiwal Poezji Współczesnej im. K. I. Gałczyńskiego, a w latach 1968-1969 była przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego tej imprezy.

W 1996 roku została uhonorowana Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecina.

Wydał takie tomy jak m.in. "Miłość", "Głosy w przestrzeni" czy "Imię własne".

(as)

Fot. Dariusz GORAJSKI 

Komentarze

Wstyd
Ale żeby na stronie internetowej szkoły jej imienia nie było choćby czarnej wstążki?
2016-05-18 19:15:38
Jarun
Można byłoby uhonorować śp. panią Helenę Raszke popiersiem w Alei Kwiatowej albo Alei Jana Pawła II. Idąc od Placu Grunwaldzkiego w kierunku Urzędu Miejskiego mamy "rzeźby wywalone z betoniarki". Co stoi na przeszkodzie aby w ich miejsce ustawić popiersia ludzi związanych (choćby na krótko) ze Szczecinem np: Helena Majdaniec, Czesław Niemen czy legenda żeglugi Konstanty Maciejewicz a także Katarzyna II Wielka, Jacek Nieżychowski a nawet dla pana Aleksandra Doby. Czas najwyższy skończyć z instalacjami i rzeźbami o niczym i o nikim, barachłem bez wyrazu i poczucia estetyki.
2016-05-18 15:47:38
[*]
Czyżby redakcja Kuriera zapomniała, że w zeszłym roku Helena Raszka otrzymała tytuł Zasłużonego Obywatela Miasta Szczecina, podczas uroczystości w szczecińskiej Pleciudze 03 lipca? Bo o tym, że szkoła na Warszewie ma nadane jej imię, nie trzeba wspominać.
2016-05-18 13:43:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy