wtorek, 01 grudnia 2020r.

Od junaka do pasztecika. Kultowe produkty w muzeum i na tramwajach [GALERIA]

Data publikacji: 2020-07-03 14:24
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-04 08:15
Od junaka do pasztecika. Kultowe produkty w muzeum i na tramwajach
 

W szczecińskiej zajezdni na Pogodnie wyklejano w piątek (3 lipca) plansze w tramwajach i na tramwajach związane z 75. urodzinami Szczecina oraz wystawą w Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnią Sztuki pn. „Kultowe produkty - od junaka do pasztecika”. Na plakatach znajdą się m.in. paprykarz z „Gryfa” i junaki ze Szczecińskiej Fabryki Motocykli.

W sobotę, w przeddzień wspomnianego święta, wyjadą z zajezdni pierwsze tramwaje, w których będzie można obejrzeć 12 archiwalnych zdjęć (z krótkimi opisami) ze wspomnianymi, kultowymi produktami, które powstawały w polskim Szczecinie. Potem, przez całe wakacje i również we wrześniu, będzie można umilić sobie jazdę komunikacją miejską, przeglądając owe plansze. Zwłaszcza że zaplanowano, iż składy te a jest ich dwanaście mają jeździć na prawie wszystkich liniach tramwajowych.

Wystawa w muzeum zostanie otwarta w sobotę (4 lipca) i ma być czynna do końca września. Będzie zatem tu można powspominać m.in. sukienki z Dany, dżinsy z Odry, paprykarz z „Gryfa”, junaki ze Szczecińskiej Fabryki Motocykli, paszteciki z baru przy al. Wojska Polskiego, piwo z browaru na Pomorzanach i kasety magnetofonowe z Wiskordu.

– Historię przedmiotów, które towarzyszyły szczecinianom od lat 50. XX wieku do czasów III Rzeczypospolitej będzie można poznać zwiedzając szczecińskie muzeum. Zdjęcia, przedmioty z epoki i pokaz mody szczecińskich projektantów, co prawda na manekinach – zachęca Jacek Ogrodniczak z muzeum. – Warto wpaść na ul. Niemierzyńską, ponieważ epidemia przeszkodziła wielu szczecinianom w obejrzeniu imponującej, największej na świecie kolekcji Stoewerów – rodziny najsłynniejszych szczecińskich fabrykantów. Czekają setki zabytków: samochody, rowery, maszyny do szycia i pisania.

Muzeum w weekend jest czynne w godz. 10-16.

(MON)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Instytut P. Nieobiektywnej czyli hacker umyslow
2020-07-04 00:34:32
To jasne te produky to propaganda komnistyczna i zwalczanie narodowego podziemia -
oblech
2020-07-03 16:44:54
Wegański pasztecik jest zapewne jak sztuczna wagina - niby to samo.
wit
2020-07-03 15:28:25
To byly piekne lata! Chociaz ubogie i skromne.Jednak nie tandetne jak obecne wzorowane na "postepowym" Zachodzie oraz kiczowatej Ameryce.Czesc i chwala ludziom tamtych czasow,szczegolnie pracownikom "Junaka","Odry","Dany" ,stoczniowcom od dyr.Jendzy oraz wszystkim seniorom tamtych czasow.Szacunek za ciezka prace.Podziwiam was 1
kebab
2020-07-03 14:45:50
Na czym polega kultowość pasztecika owej tandetnej masy przepełnionej tłuszczem nie mogę pojąć.Żeby to były jeszcze wegańskie paszteciki....

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ