środa, 20 listopada 2019.
Strona główna > Kultura > O życiu muzycznym Szczecina. W rocznicę pierwszego koncertu w Konzerthausie

O życiu muzycznym Szczecina. W rocznicę pierwszego koncertu w Konzerthausie

O życiu muzycznym Szczecina. W rocznicę pierwszego koncertu w Konzerthausie
Data publikacji: 2019-10-18 12:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 12:03
Wywietleń: 481 422302

W 135. rocznicę pierwszego koncertu w szczecińskim Konzerthausie, 18 października (piątek) o godz. 17, w sali kameralnej szczecińskiej filharmonii odbędzie się spotkanie z autorami monografii „Kultura muzyczna w Szczecinie 1884-2014”.

Sama książka, to, jak pisze o niej prof. zw. dr hab. Włodzimierz Zalewski, „pozycja wielowątkowa, solidna i ciekawa oraz rzetelna od strony warsztatowej i merytorycznej. Pokazuje kulturową różnorodność regionu, nie pomijając (...) zjawisk innych niż polskie. (...) Krańcowe daty nie zostały wybrane przypadkowo. 1884 to rok powstania Domu Koncertowego (Konzerthausu) w Szczecinie. Natomiast w roku 2014 Filharmonia w Szczecinie w sposób wielce symboliczny zainaugurowała swą działalność w nowym gmachu, który został wybudowany w tym samym miejscu, gdzie był posadowiony do końca II wojny światowej Konzerthaus”.

- Monografia „Kultura muzyczna w Szczecinie 1884-2014" jest zbiorem materiałów, które były prezentowane podczas konferencji naukowej o tym samym tytule w listopadzie 2016 r. Wybrane teksty są przedstawieniem kultury muzycznej naszego miasta, ale na tle historycznych wydarzeń, które determinowały kierunek jej rozwoju - informuje Katarzyna Plater-Zyberk, rzecznik prasowy szczecińskiej filharmonii. - W publikacji, którą redakcją naukową objęły dr Maria Behrendt oraz dr hab. Sylwia Burnicka-Kalischewska, znajdziemy więc referaty przybliżające tradycję wykonywania w Szczecinie dzieł Ryszarda Wagnera, postać światowej sławy tenora Giulio Perottiego czy tradycję budownictwa w Szczecinie instrumentów muzycznych. Książka zawiera także omówienie amatorskiej działalności muzycznej czy życia muzycznego w naszym mieście u progu XXI wieku.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Na miejscu będzie można kupić wspomnianą monografię.

(MON)

Fot. materiały organizatora

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie