środa, 01 kwietnia 2020.
Strona główna > Kultura > Nowy teledysk, a piosenka ma 50 lat. To utwór Filipinek

Nowy teledysk, a piosenka ma 50 lat. To utwór Filipinek [FILM]

Nowy teledysk, a piosenka ma 50 lat. To utwór Filipinek
Data publikacji: 2020-03-20 22:16
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-24 13:08
Wywietleń: 1645 448155

W tym tygodniu odbyła się, na kanale YouTube, premiera teledysku szczecińskiej grupy Filipinki. To wideo jednak nie powstało do nowej piosenki, ale takiej, która liczy sobie - uwaga, uwaga! - 50 lat. Mowa tu utworze pt. "Leśne nastroje".

Piosenka pochodzi z płyty „Nie wierz chłopcom”, która miała zostać wydana w 1970 roku, ale tak się wtedy nie stało.

- Materiał muzyczny, który miał znaleźć się na płycie, był specyficzny, inny od tego, który znajdował się w repertuarze Filipinek wcześniej. W 1967 roku, po rozstaniu z Janem Janikowskim i przejściu pod opiekę Mateusza Święcickiego, zmieniłyśmy brzmienie, skręcając w stronę „mocnego uderzenia”, ale piosenki z 1970 roku to był już rock – przynajmniej spora część z nich - mówiła w wywiadzie dla "Kuriera Szczecińskiego", Iwona Racz-Szczygielska, członkini zespołu Filipinki. - Występowałyśmy wtedy w piątkę, oprócz mnie w zespole śpiewały: Niki Ikonomu, Anna Sadowa, Krystyna Pawlaczyk i nowa koleżanka Maria Hardy, która zastąpiła Krystynę Sadowską. Piosenki były różnorodne – każda z nas miała „swój numer”. Niki śpiewała solo „Jeśli kochasz, nigdy nie mów o tym”, Ania „Piątą porę roku”, ja z Anią „On jest tu” w duecie itd. Repertuar był obliczony na indywidualne możliwości każdej z nas. Gdy okazało się, że Ania i Niki odchodzą z zespołu, stało się jasne, że wielu piosenek z płyty „Nie wierz chłopcom” nie będziemy śpiewały na koncertach. Brzmienie Filipinek się zmieniło, postanowiłyśmy wrócić do popu, więc wydawanie tej płyty straciło sens, bo przecież nawet nie promowałybyśmy jej podczas występów. Cały materiał trafił na półki archiwum – poza piosenką „On jest tu”, którą Polskie Nagrania wydały na składankowym longplayu „Discorama”.

Kilka lat temu płyta „Nie wierz chłopcom” została wydana dzięki staraniom syna wspomnianej Filipinki, pisarza Marcina Szczygielskiego. On też jest autorem teledysku do utworu Leśne nastroje. Filipinka Niki Ikonomu, mieszkająca obecnie w Brukseli, jest zachwycona wideo. Na profilu pisarza nie szczędzi komplementów autorowi filmiku: "Jesteś niezastąpiony. Thanks, że tak ciągle myślisz o nas".

Jak nam powiedział M. Szczygielski, w planach ma kolejne teledyski Filipinek.

- Chciałbym kiedyś zrobić wideo do piosenki „Cały mój świat z płyty „Nie wierz chłopcom”. Najbardziej chyba lubię ten utwór ze wszystkich filipinkowych - zdradził nam pisarz.

(MON)

Komentarze

Juzek
@ Mis - idiota się odezwał.
2020-03-24 12:56:51
Mis
I znow promocja geja-pisarza
2020-03-23 18:34:17
guciu
Nie wież nigdy kobiecie ha ha.
2020-03-21 09:40:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Koronawirus w Szczecinie

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie