niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Nowy sezon w filharmonii

Nowy sezon w filharmonii

Nowy sezon w filharmonii
Data publikacji: 2016-09-21 22:12
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1299 155938

- To będzie jeden z najbardziej spektakularnych sezonów artystycznych na całym świecie - tak Rune Bergmann, nowy dyrektor artystyczny i pierwszy dyrygent szczecińskiej filharmonii, ocenia to, co aż do wiosny będzie się działo w tej instytucji. Obecnie w filharmonii trwają intensywne próby do piątkowego, inauguracyjnego koncertu pod batutą wspomnianego norweskiego artysty.

Wiolonczelista Mischa Maisky, wirtuoz trąbko Gabor Boldoczki, trębacz jazzowy współpracujący z reżyserem Spikiem Lee - Terence Blanchard, laureaci Konkursu Chopinowskiego - Dang Tha Son i Dina Yoffe, grupa Aukso, której utwór znalazł się w serialu „House of Cards" - to tylko część wspaniałych muzyków, którzy w tym sezonie artystycznym zagrają w filharmonii. Do tego w sylwestrowy wieczór zabrzmi muzyka z filmu „The Blues Brothers”, w słynnych braci wcielą się - Zbigniew Zamachowski i Maciej Miecznikowski. R. Bergmann obiecuje, że każdy koncert będzie dla słuchaczy podróżą po świecie dźwięków. Ale nie tylko...:

- Każdy koncert będzie happy i sexy - mówił na konferencji prasowej pierwszy dyrygent.

- Zdradzę państwu, że Rune pytał mnie, czy to będzie na miejscu, gdy powie o koncertach „happy and sexy". Hasło to bowiem odzwierciedla jego bardzo dobrą energię - dodała dyrektor filharmonii, Dorota Serwa. - Zresztą, my nazywamy Rune - Słońcem Fiordów. W styczniu będą urodziny Mozarta, a w tym samym dniu urodził się właśnie Rune. Poznamy wtedy jego inną twarz, bowiem Rune gra na wielu instrumentach, w tym świetnie na trąbce. Zatem party urodzinowe Mozarta i Rune zapowiada się obiecująco.

Na publiczność czeka w filharmonii nie tylko ciekawy repertuar, ale też choćby nowe brzmienia instrumentów, tych, które przeszły renowację, zamontowano poręcze m.in. na balkonie, a dzięki sprzętowi, jaki został zamontowany w instytucji, można tu zapraszać artystów z całego świata z najbardziej skomplikowanymi wymaganiami. Nowością ma też być to, że to styl granej w danym dniu muzyki ma mieć wpływ na ustawienie muzyków w orkiestrze. I tak np. podczas piątkowej inauguracji będzie to tzw. ustawienie romantyczne, z altówkami z brzegu. ©℗

Monika GAPIŃSKA

Fot. Dariusz GORAJSKI 

Na zdjęciu: W filharmonii trwają przygotowania do piątkowej inauguracji sezonu artystycznego. Orkiestra zagra pod batutą nowego dyrektora artystycznego i pierwszego dyrygenta - Rune Bergmanna.

 

 

Komentarze

Jakub Rabizo
Pani redaktor, czymże to są "altówki z brzegu"? Słodkie...
2016-09-23 06:24:53
Robert
Sezon ciekawy i widać duży wysiłek programowy i finansowy. Wcześniej tego w Szczecinie nie było gdyż kultura jest tu zawsze traktowana anachronicznie, nie docenia się jej wpływu na rozwój miasta jako takiego. Ale i powinno się trochę uważać z określeniami w stylu "jeden z naj na świecie". Wystarczy przecież spojrzeć na repertuar Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu czy NOSPR w Katowicach i od razu wracają odpowiednie proporcje. Na szczęście filharmonia przestała tak bardzo odstawać. I to trzeba docenić. Najważniejsze w jakim kierunku ta instytucja zmierza, jak będą wyglądać kolejne sezony gdy nowość się opatrzy a zarządzający miastem zmniejszą dotację o czym wielu zresztą marzy. Pamiętam czasy gdy ta filharmonia finansowana była na poziomie, który starczał na dwa koncerty w miesiącu i była pośmiewiskiem w Polsce. Oby nie było powtórki z rozrywki.
2016-09-22 12:19:50
miecio k.
No, nareszcie. Wielki czas na sezon artystyczny, bo jak do tej pory były tylko sezony ARCHITEKTONICZNE!
2016-09-22 10:22:07
PL
Happy i sexy, jakie to piękne polskie wyrazy.
2016-09-22 08:06:27
zibi
sukces już odtrąbiony. Ciekawe co o tym powiedzą na świecie po faktach. A może jak zwykle szczecińska prowincjonalna buta.
2016-09-22 07:47:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy