wtorek, 25 lutego 2020.
Strona główna > Kultura > Nowy film Marka Osajdy. Z tego samego ogrodu

Nowy film Marka Osajdy. Z tego samego ogrodu

Nowy film Marka Osajdy. Z tego samego ogrodu
Data publikacji: 2018-12-03 18:41
Ostatnia aktualizacja: 2018-12-03 20:29
Wywietleń: 1327 364783

– Autor filmu jest poetą dokumentu – mówiła w poniedziałek Beata Bogusławska z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, witając gości przybyłych do kina Zamek na pierwszy pokaz nowego filmu Marka Osajdy „Z tego samego ogrodu”.

Film jest opowieścią o braciach Jerzym i Wojciechu Zielińskich, artyście fotografiku i operatorze filmowym oraz artyście malarzu. Obaj urodzili się w 1950 roku i wychowali się w Szczecinie, w tym samym domu i ogrodzie na Pogodnie.

Jerzy Zieliński jest autorem zdjęć do kilkudziesięciu filmów fabularnych: polskich, angielskich i amerykańskich, m.in. do „Cal” Pata O’Connora, „Arii dla atlety” Filipa Bajona, „Ucieczki z kina „Wolność” i „Klucznika” Wojciecha Marczewskiego, „Tajemniczego ogrodu” Agnieszki Holland. W 2015 wyreżyserował film „Król życia”.

Wojciech Zieliński to artysta malarz i nauczyciel w Liceum Plastycznym w Szczecinie. Prezentował swoje obrazy na kilkudziesięciu wystawach w Polsce, Niemczech, krajach skandynawskich, we Francji, USA i Australii. Jest laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina.

Marek Osajda jest dziennikarzem „Kuriera Szczecińskiego” i filmowcem, członkiem Rady Programowej Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego. Zrealizował m.in. filmy o więźniach, którzy przygotowali spektakl wg Sławomir Mrożka, o Marlenie Zimniej, twórczyni prywatnego Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie, pisarzu Arturze D. Liskowackim, śpiewaczce operowej Irenie Brodzińskiej.

– Jako filmowca interesują mnie przede wszystkim ludzie kultury – mówił po wczorajszym pokazie. – Kultura i twórczość, nie zawsze należycie dziś doceniane, są dla jakości naszego życia podstawowe.

Film został realizowany pod honorowym patronatem marszałka województwa, a sfinansowany dzięki stypendium miasta Szczecina. Jego autorami są tylko dwie osoby: Marek Osajda (scenariusz, reżyseria, kierownictwo produkcji itd.) i Bartosz Jurgiewicz (zdjęcia).

Film jest refleksyjny, poetycki, malarski, dużo w nim dobrego dowcipu, ciekawych opowieści, fantastycznych ujęć, dobrej i trafnej muzyki, malarskich zdjęć. Publiczność przyjęła go bardzo ciepło.

(b.t.)

Na zdjęciu: Marek Osajda podczas pokazu filmu „Z tego samego ogrodu”.

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

kondolencje

Sonda

Czy zakaz handlu w niedzielę jest dla Ciebie uciążliwy?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie