sobota, 05 grudnia 2020r.

Nowy film Marka Osajdy. Z tego samego ogrodu

Data publikacji: 2018-12-03 18:41
Ostatnia aktualizacja: 2018-12-03 20:29
Nowy film Marka Osajdy. Z tego samego ogrodu
 

– Autor filmu jest poetą dokumentu – mówiła w poniedziałek Beata Bogusławska z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, witając gości przybyłych do kina Zamek na pierwszy pokaz nowego filmu Marka Osajdy „Z tego samego ogrodu”.

Film jest opowieścią o braciach Jerzym i Wojciechu Zielińskich, artyście fotografiku i operatorze filmowym oraz artyście malarzu. Obaj urodzili się w 1950 roku i wychowali się w Szczecinie, w tym samym domu i ogrodzie na Pogodnie.

Jerzy Zieliński jest autorem zdjęć do kilkudziesięciu filmów fabularnych: polskich, angielskich i amerykańskich, m.in. do „Cal” Pata O’Connora, „Arii dla atlety” Filipa Bajona, „Ucieczki z kina „Wolność” i „Klucznika” Wojciecha Marczewskiego, „Tajemniczego ogrodu” Agnieszki Holland. W 2015 wyreżyserował film „Król życia”.

Wojciech Zieliński to artysta malarz i nauczyciel w Liceum Plastycznym w Szczecinie. Prezentował swoje obrazy na kilkudziesięciu wystawach w Polsce, Niemczech, krajach skandynawskich, we Francji, USA i Australii. Jest laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina.

Marek Osajda jest dziennikarzem „Kuriera Szczecińskiego” i filmowcem, członkiem Rady Programowej Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego. Zrealizował m.in. filmy o więźniach, którzy przygotowali spektakl wg Sławomir Mrożka, o Marlenie Zimniej, twórczyni prywatnego Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie, pisarzu Arturze D. Liskowackim, śpiewaczce operowej Irenie Brodzińskiej.

– Jako filmowca interesują mnie przede wszystkim ludzie kultury – mówił po wczorajszym pokazie. – Kultura i twórczość, nie zawsze należycie dziś doceniane, są dla jakości naszego życia podstawowe.

Film został realizowany pod honorowym patronatem marszałka województwa, a sfinansowany dzięki stypendium miasta Szczecina. Jego autorami są tylko dwie osoby: Marek Osajda (scenariusz, reżyseria, kierownictwo produkcji itd.) i Bartosz Jurgiewicz (zdjęcia).

Film jest refleksyjny, poetycki, malarski, dużo w nim dobrego dowcipu, ciekawych opowieści, fantastycznych ujęć, dobrej i trafnej muzyki, malarskich zdjęć. Publiczność przyjęła go bardzo ciepło.

(b.t.)

Na zdjęciu: Marek Osajda podczas pokazu filmu „Z tego samego ogrodu”.

Fot. Dariusz GORAJSKI

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ