Piątek, 19 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Nowe wydarzenie w TRAFO. Spojrzenie na kulturę queeru

Data publikacji: 16 marca 2024 r. 14:18
Ostatnia aktualizacja: 16 marca 2024 r. 18:09
Nowe wydarzenie w TRAFO. Spojrzenie na kulturę queeru
"Ostatnie Tchnienie: Krew, Pot i Poppersy" jest artystycznym spojrzeniem na gejowską kulturę. Fot. Dominika Głowala  

„Ostatnie Tchnienie: Krew, Pot i Poppersy” to tytuł wydarzenia, którego autorem jest student Akademii Sztuki, Piotr Michalski. Wystawa młodego artysty otwarta została w czwartek, 14 marca w szczecińskiej Trafostacji Sztuki (ul. Świętego Ducha 4).

- Piotr Michalski, korzystając z historii i mitów przeszłości, przygląda się współczesnej kulturze gejowskiej. Z całą świadomością niebezpieczeństw czyhających pomiędzy wierszami, z perspektywy obserwatora, ale i uczestnika zdarzeń, rozbiera i dekonstruuje opowieści, symbole i znaczenia budując z nich fantastyczną historię pełną miłości, seksu i zabawy. We wszystkich swoich obserwacjach uwagę kieruje na indywidualnie przeżywane historie i związane z nimi uczucia - piszą organizatorzy.

Michalski sięga do historii homoseksualnego oddziału hoplitów dziejącej się na wyspie Mykonos. Następnie przenosi się w to samo miejsce, ale rzecz dzieje się już w latach 70. XX wieku:

- Święty Zastęp z Teb według opisów Plutarcha składać się miał z homoseksualnych mężczyzn i młodzieńców - czytamy w opisie wystawy. - Przyrzekali sobie oni wzajemną walkę do ostatniego tchu, w obronie towarzyszy boju. I tak też było. Zastęp pozostawał niepokonany do 338 r. p.n.e., kiedy to w Bitwie pod Cheroneą poniósł klęskę w starciu z Macedończykami. Kochanków pochowano w zbiorowej mogile, na której stanął marmurowy pomnik Lwa Cheronejskiego.

W XX wieku wyspa staje się popularnym celem wycieczek bogatych ludzi z całego świata, a także grup społeczności LGBTQ.

Artysta zadaje pytania o to, dlaczego geje mimo różnic kulturowych, społecznych, i ekonomicznych, wciąż szukają Mykonos? Co za tym stoi? Czy to wina kapitalizmu, toksycznej męskości, potrzeby ucieczki od rzeczywistości czy naszego mózgu uzależnionego od skoków dopaminy? A może jeszcze czegoś innego? 

Piotr Michalski (ur. 2000 w Szczecinie) jest studentem Sztuki Mediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Jego praktyka polega na tworzeniu bajek, których bazą jest historia queer. Łączy język filmowy i teatralny z obiektami scenograficznymi i rzeźbą. Głównie porusza się w tematyce queerowej, a jego inspiracje to hollywoodzkie kino, popkulturowy camp i miłość. Jest autorem filmów pokazywanych na festiwalach takich jak Nowe Horyzonty we Wrocławiu; jego prace pokazywane były na wystawach zbiorowych w BWA Bielsko-Biała, CRP w Orońsku czy MOS Gorzów. Laureat 9. Konkursu Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów organizowanego przez WRO Art Center.

(aj)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Artysta?!?
2024-03-16 17:30:46
Czy ałtor (sic!) notki wie co to znaczy artysta?
Plutarch
2024-03-16 15:54:00
Święty zastęp z Teb.. Taka piękna nazwa i to po to aby publicznie móc swintuszyc za miejskie pieniądze. Teraz już aktorzy wiecie na co poszły pieniądze na kulturę.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA