Piątek 20 maja 2022r. 
REKLAMA

Nowe cuda Rembasa

Data publikacji: 2017-01-13 14:05
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:44
Nowe cuda Rembasa
 

W piątek (13 stycznia) o godz. 18 w salonie ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie rozpocznie się prezentacja książki „Cuda na fasadach, część II”. Nowa publikacja Michała Rembasa jest kontynuacją wydanej rok wcześniej dokumentacji architektonicznych detali szczecińskich budynków.

Jak powiada w zatytułowanym „Warto spojrzeć wyżej” wstępie autor: „Bogactwo detali szczecińskich budowli jest imponujące. I szkoda tylko, że tak wiele tych detali ulega zatraceniu przez niefachową konserwację. Są one istną mieszaniną stylów i konwencji artystycznych. Ponieważ w XIX wieku poza secesją nie narodził się żaden oryginalny styl w sztuce, architekci-projektanci nie nawiązywali nawet, ale po prostu czerpali pełnymi garściami z dorobku minionych epok. Tak rodził się eklektyzm. Na szczecińskich budynkach możemy więc zobaczyć odniesienia do sztuki antycznej, średniowiecza, renesansu i baroku”.

Nowością w drugiej części są m.in. przejrzyste mapki ułatwiające czytelnikom dotarcie do miejsc, o których pisze dziennikarz. Rembas jeszcze bardziej niż w pierwszej części zwraca uwagę na szczegóły. Fragmentowi o będących pamiątkami po nazistach reliefach na szpitalu przy ul. Arkońskiej towarzyszą stare zdjęcia młodzieży z hitlerowskich organizacji – aby uzmysłowić, jak wiernie oddał ich stroje artysta wykonujący reliefy.

Podczas spotkania będzie można kupić książkę. Patronat nad publikacją ma „Kurier Szczeciński”. Wstęp wolny.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Książka
2017-01-13 14:48:42
Szkoda, że taka droga.
Sas
2017-01-13 14:36:46
W koło Macieju.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA