Piątek, 24 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

„Niepospolita i niezwykła postać polskiej polityki” [FILM]

Data publikacji: 30 stycznia 2020 r. 08:44
Ostatnia aktualizacja: 30 stycznia 2020 r. 10:04
„Niepospolita i niezwykła postać polskiej polityki”
 

W czwartek o g. 18 w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej "Przystanek historia" przy al. Wojska Polskiego 21 w Szczecinie rozpocznie się promocja książki "Ignacy Matuszewski. Pisma wybrane". Weźmie w niej udział znany historyk, prof. Sławomir Cenckiewicz, który jest redaktorem naukowym książki i autorem wprowadzenia biograficznego.

Cenckiewicz we wprowadzeniu pisze tak: "Oddajemy do rąk czytelników opowieść o pułkowniku Ignacym Matuszewskim – niepospolitej i niezwykłej postaci polskiej polityki kilkudziesięciu zaledwie lat pierwszego półwiecza XX w. Niezwykłej, bo renesansowej, w dodatku niepodpartej pełną edukacją akademicką, ale ulepionej z gliny wielu kompetencji i zainteresowań, od poezji, prozy, muzyki, teatru i malarstwa, przez sport, ezoterykę, wojskowość i tajne służby, aż po ekonomię, historię, dyplomację, geopolitykę i politykę.

To retrospektywna ze świadomie zaburzoną chronologią opowieść o wznoszeniu się tego niepospolitego człowieka na szczyt, począwszy od lat szczenięcych aż po kres śmierci nad Hudsonem. Bo każdy człowiek, a zwłaszcza polityk, powinien mieć swój szczyt; jakieś apogeum, zwieńczenie wysiłków, niekoniecznie zresztą zakończonych sukcesem. A szczytem Matuszewskiego była Ameryka – te pięć spędzonych w Nowym Jorku lat (1941–1946), kiedy stał się tam kimś na miarę Ignacego Paderewskiego w czasie I wojny światowej, i jak wielki pianista dał program i kierunek polityczny Polonii amerykańskiej i był jej faktycznym przywódcą. Jest jednak między obu postaciami jedna „drobna” różnica: Matuszewski w odróżnieniu od Paderewskiego nie znalazł w Ameryce poparcia wśród elit amerykańskich, które zamiast go wspierać, rzuciły przeciw niemu wielką państwową machinę, by go zniszczyć. Amerykańską scenę znalazł sobie sam, bo sceny dla swojej politycznej ekspresji w gruncie rzeczy nigdy nie dostał. Także w międzywojennej Polsce".

Organizatorzy: Oddział Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie, Wojskowe Biuro Historyczne oraz Wydawnictwo LTW.

(as)

Fot. i film: IPN

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

haha
2020-01-30 09:58:20
Cenckiewicz to żaden historyk tylko zwykły bajkopisarz.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA