Wtorek 17 maja 2022r. 
REKLAMA

NIEBKOgranie z recitalami na akordeon i organy. W kościele na Niebuszewie

Data publikacji: 2021-12-18 13:29
Ostatnia aktualizacja: 2021-12-18 13:29
NIEBKOgranie z recitalami na akordeon i organy. W kościele na Niebuszewie
Fot. FB/Paweł Janas  

Koncerty piątej edycji Festiwalu Muzyki Klasycznej NIEBKOgranie odbędą się w sobotę (18 grudnia) i niedzielę, o godz. 15, w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Szczecinie (ul. ks. Barnima III Wielkiego 22A). Warto podkreślić, że nazwa imprezy nawiązuje do szczecińskiej dzielnicy – Niebuszewa.

W sobotę wystąpi akordeonista Paweł Janas, a kolejnego dnia - organista Filip Presseisen. Pierwszy z panów to niezwykle wszechstronny muzyk i kompozytor. Z łatwością porusza się na gruncie muzyki klasycznej, współczesnej, elektronicznej i improwizowanej. Zdobył tytuł Mistrza Świata w grze na akordeonie cyfrowym Roland oraz laureata Festiwalu Virtual Accordion w Rzymie. Nagradzany na ponad 30 konkursach, m.in. w Polsce, Francji, Włoszech, Niemczech, Austrii, Litwie, Chorwacji.

Z kolei drugi z muzyków to organista i improwizator. Jest członkiem Baltisches Orgel Centrum, międzynarodowej grupy Bach-Societät, Polskiego Towarzystwa Bachowskiego oraz przewodniczącym Podkomisji ds. Budownictwa Organowego Archidiecezji Krakowskiej. Koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą, również jako improwizator, podkładając na organach muzykę do filmów niemych oraz współpracując z zespołami: Flores Rosarum, Kantorei Sankt Barbara, Cracov Singers. W roku 2015 wygrał konkurs Centrum Edukacji Artystycznej na napisanie programu nauczania przedmiotu "organy". Program ten stał się modelem nauczania w szkołach muzycznych II stopnia w Polsce. Jest także wykładowcą Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej oraz kierownikiem sekcji instrumentalnej w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia w Krakowie.

Wstęp na recitale jest bezpłatny.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA