Poniedziałek 25 października 2021r. 
REKLAMA

Nasza sztuka potrafi zawojować świat. Spotkanie wokół elementarza polskiej kultury

Data publikacji: 2021-09-22 09:46
Ostatnia aktualizacja: 2021-09-22 15:17
Nasza sztuka potrafi zawojować świat. Spotkanie wokół elementarza polskiej kultury
 

Wydawnictwo Wytwórnia i szczecińska księgarnia Fika (ul. Jana Pawła II 8) zapraszają na środowe (22 września) spotkanie wokół książki „Elementarz polskiej kultury” Ewy Solarz, Karola Szafrańca i Małgorzaty Miśkowiec. Porozmawiać będzie można z pierwszą z wymienionych autorek, a także zdobyć jej autograf - od godz. 15 do 18.

"Pisząc "Elementarz polskiej kultury" chcieliśmy pokazać, jak wielu mamy twórców, których dzieła są znaczącym elementem światowej kultury. Jak wpływowy, różnorodny i wielowymiarowy jest nasz dorobek kulturalny. Przypomnieć dowody na to, że polska sztuka potrafi zawojować świat – tylko my zbyt rzadko zdajemy sobie z tego sprawę" - informują autorzy.

Wspomniana książka to artystyczno - edukacyjna publikacja zwracająca uwagę na unikatowe miejsce, jakie zajmują polscy twórcy na światowej mapie kultury ostatnich stu lat. Okres od odzyskania niepodległości po czasy dzisiejsze pełen jest przecież tak niezwykłych postaci, jak: Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki, Wisława Szymborska, Tamara Łempicka czy Tadeusz Kantor. Postaci, których dorobek odbił się znaczącym echem na świecie. Książka przedstawia zatem 44 powstałe po 1918 roku dzieła, które zyskały duży międzynarodowy rozgłos, opowiada historie o tym, w jakich okolicznościach powstawały i dlaczego akurat te prace mają wpływ na światową kulturę do dziś, a także które polskie książki czyta świat, jakie polskie obrazy są w najbardziej prestiżowych kolekcjach muzealnych na całym świecie i który polski grafik zrobił międzynarodową karierę.

- W moich tekstach starałem się koncentrować na tym, co atrakcyjnego kryło się w dziełach naszych twórców dla odbiorcy światowego. Taka perspektywa sprawia, że nawet bardzo znane nazwiska (Miłosz, Wajda) mogą nagle jawić się nieco inaczej niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni - opowiada Ewa Solarz

Wspomniane, wybitne dzieła zostały zinterpretowane przez 11 współczesnych polskich ilustratorów: Basię Flores, Olę Jasionowską, Igora Kubika, Karolinę Lubaszko, Julię Mirny, Małgorzatę Nowak, Tin Boya, Tomka Opalińskiego, Urszulę Palusińską, Martę Tomiak i Łukasza Zbieranowskiego. Ich graficzny komentarz do przeszłości to dzisiejsze spojrzenie na to, co w naszej kulturze ważne, inspirujące i otwarte na świat.

Ewa Solarz to historyczka sztuki, kuratorka wystaw, autorka książek: "Ilustrowany elementarz dizajnu" (2015), "Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu" (2017) i "Wszystko widzę jako sztukę" (2018) „Elementarz polskiej kultury” (2020). Przez wiele lat była dziennikarką i redaktorem naczelnym w magazynach i serwisach wnętrzarskich, dziś zajmuje się popularyzacją polskiej kultury w kraju i za granicą.

Warto dodać, że spotkanie w księgarni "Fika" jest częścią cyklu rozmów pn. „Elementarz polskiej kultury” odbywającego się w kameralnych księgarniach w całej Polsce.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ