niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Nagrody "Pro Arte" wręczone

Nagrody "Pro Arte" wręczone (akt. 1)

Nagrody "Pro Arte" wręczone
Data publikacji: 2017-10-13 23:53
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-19 13:17
Wywietleń: 1496 296599

Suitą „Guru i Marie” ze współczesnej opery „Guru”, autorstwa francuskiego kompozytora Laurenta Petitgirada, Opera na Zamku zainaugurowała w piątek nowy sezon artystyczny. Przed koncertem marszałek województwa Olgierd Geblewicz wręczył czworgu artystom nagrody „Pro Arte”, przyznawane od 2012 r. przez samorząd województwa za „wyjątkowy dorobek artystyczny, lata pracy na rzecz kultury Pomorza Zachodniego, dzieła docenianie w Polsce i na świecie”.

Oto tegoroczni laureaci nagrody.

Maria Andrzejewska – inicjatorka i organizatorka obchodzącej 25-lecie działalności Fundacji Balet, wspierającej uzdolnionych artystycznie młodych ludzi, organizującej m.in. Międzynarodowy Konkurs Baletowy „Złote Pointy”, prowadzącej Studio Taneczno-Musicalowe.

Leonia Chmielnik – rzeźbiarka, rysownik, malarka, współautorka m.in. pomnika Anny Jagiellonki i Bogusława X przy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, autorka rzeźb symbolicznych, statuetek, medali, reliefów i wierszy, obchodząca w tym roku jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

Inga Iwasiów – pisarka, krytyk literacki, literaturoznawczyni, przez wiele lat redaktor naczelna dwumiesięcznika „Pogranicza”, współinicjatorka Nagrody Literackiej „Gryfa”, juror Nagrody Literackiej „Nike”, autorka rozpraw, monografii i esejów (m.in. „Kresy w twórczości Włodzimierza Odojewskiego”, „Opowieść i milczenie”, „Gender dla średnio zaawansowanych”, „Parafrazy i reinterpretacje. Wykłady z teorii i praktyki czytania”), tomów wierszy i opowiadań („Miłość”, „39/41”, „Miasto-ja-miasto”, „Smaki i dotyki”), powieści („Bambino”, „Ku słońcu”, „Umarł mi”, „Na krótko”, W powietrzu”, „Pięćdziesiątka”).

Czesław Kuriata – koszaliński poeta, prozaik, publicysta, wieloletni dziennikarz radiowy, działacz społeczny, autor słuchowisk i utworów dla dzieci, książek poetyckich i prozatorskich, jak m.in.: „Niebo zrównane z ziemią”, „Dziewczyna pod kwiatami”, „Powrót księcia Eryka”, „Naprawdę już po wojnie”, „Bogusław X”, „Spowiedź pamięci”, „Zapiski prowincjonalnego pisarza”.
Laureaci Nagrody „Pro Arte” otrzymali statuetki, dyplomy i gratyfikacje finansowe (10 000 zł).

(b.t.)

 Fot. Marta TESZNER

Na zdjęciu nagrodę "Pro Arte" otrzymuje Czesław Kuriata 

Komentarze

uh
Nie ma jak u mamy , co?
2017-10-16 17:24:16
ehh
Co się tak uwzięliście na panią profesor. To, że chodzi na kody to tylko o niej odpowiednio świadczy. Jeszcze pewnie będziecie zazdrościć, że ma zdolnego syna, który też znalazł pracę na uniwerku i ma doktora, co?
2017-10-16 09:04:23
asystent
Ten sam zestaw dzieł przedstawiany do nagród za osiągnięcia naukowe i artystyczne, a potem płacz, protesty , bo odbiera się kulturoznawstwu status dyscypliny naukowej.
2017-10-15 10:34:44
PROCTUSR
Rozprawki o pisarzach mają w swoim dorobku już uczniowie szkoły podstawowej, nie wspominając studentów , wszyscy magistranci muszą pisać jakieś monografie , prace o pisarzach i ich dziełach . Stąd pytanie - czy mogą się z tego powodu ubiegać o nagrody jako twórcy?
2017-10-14 18:24:00
studentka
Przecież powszechnie wiadomo,że uniwerek w Szczecinie istnieje po to,żeby Inga miała gdzie pokazać, co potrafi.
2017-10-14 11:41:39
młody
Nie -nowoczesny -nie masz racji -"ta jakaśinga"dopracowała się już takiego statusu, że nic nie musi promować ,to raczej wszyscy, którzy coś jej wręcza, uhonorują itd., są przez nią promowani /z Uniwersytetem Szczecińskim włącznie/.
2017-10-14 10:37:37
nie nowoczesny
jak mozna doceniać ta cała ingę czy jakos tak????? promuje smierć dzieci
2017-10-14 09:07:45
mieszkaniec
Jedna z tych pań jest też wybitną aktywistką KOD -u.
2017-10-14 07:45:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy