Czwartek, 25 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Nagranie renesansowego psalmu odnalezione po 50 latach

Data publikacji: 10 lipca 2024 r. 08:12
Ostatnia aktualizacja: 10 lipca 2024 r. 08:12
Nagranie renesansowego psalmu odnalezione po 50 latach
Kamieńscy Madrygaliści w 1973 roku w murach kamieńskiej katedry Fot. Archiwum/Stanisław Kolasiński  

Madrygał to popularny w średniowieczu utwór rozpisany na wiele głosów z tekstem zazwyczaj o tematyce sielankowej, nawiązującym do piękna natury. Ten gatunek muzyczny na tyle zafascynował grupę uczniów LO im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim, że podchwycili pomysł swojego profesora Tadeusza Pawłowskiego i w 1971 r. powstał 13-osobowy zespół chóralny pod nazwą „Kamieńscy Madrygaliści”.

- Młodzież z zapałem śpiewała psalmy, madrygały i motety dostosowując się do atmosfery zabytkowego miasteczka i odbywającego się tamże, zaledwie od 1969 r., Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej - wspomina prof. Artur Mierzecki, były madrygalista, dzisiaj naukowiec Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Zapał i praca młodych ludzi zaowocowały sukcesami; wygrywali praktycznie wszystkie konkursy chóralne organizowane dla szkół w województwie i w kraju. Bodaj największym osiągnięciem był występ na scenie Teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie oraz czterokrotny udział w kamieńskim festiwalu, a kwalifikacja, co należy podkreślić, nigdy nie odbyła się po protekcji.

- Niestety, TVP Szczecin ani ówczesne Radio Szczecin, nie były zainteresowane nagraniem występu zespołu, a lata 70. ub. w. były odmienne od obecnych, kiedy to wszyscy z łatwością nagrywają komórkami otaczającą rzeczywistość. Ubolewaliśmy nad tym, że nie ma żadnej dokumentacji naszego młodzieńczego śpiewu – mówi prof. Artur Mierzecki.

Nagle, po 50 latach, dr Ewa Wójtowicz, również była madrygalistka, a obecnie specjalista anestezjologii, dostała od mieszkającego w Niemczech Jerzego Kobierzyńskiego nagranie „Kamieńskich Madrygalistów” z koncertu, który odbył się w Sali Bogusława Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w 1974 r. Ten jednominutowy renesansowy psalm Mikołaja Gomółki do słów Jana Kochanowskiego: „Nieście chwałę mocarze”, był motywacją do spotkania po latach pierwszego składu madrygalistów z prof. T. Pawłowskim i jego następczynią prof. E. Jakubiec. Cenne nagranie przekazano do Sekcji Muzyczno-Fonograficznej Książnicy Pomorskiej w Szczecinie i do zbiorów archiwalnych szczecińskiego Zamku. ©℗

Elżbieta BRUSKA

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA