Niedziela 13 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Muzyka świata w Trafostacji

Data publikacji: 2015-09-10 13:55
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:40
Muzyka świata w Trafostacji
 

- Cieszę się, że z Anią Staśkiewicz znów zagram w Szczecinie. Będzie to 11 października w Trafostacji Sztuki – mówi Krzysztof Meisinger, gitarzysta, laureat tegorocznej Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin.


Na program koncertu „Muzyka świata” złożą się utwory wielu kompozytorów: hiszpańskie kompozycje Manuela de Falli, „Tańce rumuńskie” Béli Bartóka, polskie melodie ludowe w opracowaniach Marka Pasiecznego.

- Zagramy utwory niejednokrotnie dla nas napisane – dodaje Meisinger. Niedawno duże wydawnictwo muzyczne w Kanadzie i Japonii wydało „Tańcologię na skrzypce i gitarę” Atanasa Ourkouzounova, bułgarskiego kompozytora, którego muzykę uważam za wyjątkową i zjawiskową. „Tańcologię”, która nam jest dedykowana, bardzo chcemy wykonać w Trafostacji, aczkolwiek nie jest prosta i trzeba jej poświęcić odrobinę więcej czasu.

Anna Maria Staśkiewicz jest skrzypaczką, koncertmistrzynią Sinfonii Varsovii, orkiestry Krzysztofa Pendereckiego, najbardziej znanej polskiej orkiestry w świecie. 

Krzysztofa Meisingera w Szczecinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Choć w mieście, w którym mieszka, koncertuje nieczęsto, gra w całej Polsce, Europie, USA. Głośne były jego koncerty w Filharmonii Berlińskiej, Paryżu, współpraca z koreańską sopranistką Sumi Jo. Entuzjastycznie był przyjęty w szczecińskiej filharmonii jego koncert z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Nagrał kilka bardzo wysoko ocenionych płyt.

- Program „Muzyka świata” graliśmy już wielokrotnie w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, USA, w Eastman Scholl of Music w Rochester, potem w Kalifornii. Wszędzie był przyjmowany żywiołowo i bardzo lubimy do niego wracać. Nagrywaliśmy go w dworku Chopina w Dusznikach Zdroju, cieszę się, że w zagramy w Trafostacji – podkreśla Meisinger, dodając, że miejsce stworzy wyjątkową atmosferę koncertu. 

Bogdan TWARDOCHLEB

Więcej w czwartkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Robert
2015-09-10 19:04:58
Wow! 11 października koncert a portal już go zapowiada :) Najwyrazniej szczecińska publiczność ma okazję posłuchać świetnych gitarzystów. Z tego co widzę to zagra tu także jedna z aktualnie najsłynniejszych,obok Milosa Karadaglica, gitarzystek na świecie Xuefei Yang a także szczeciński gitarzysta Kuba Kościuszko. Oboje w nowej filharmonii.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ