Mamy dobrą wiadomość, a nawet dwie!, dla miłośników sztuki. Pierwsza to taka, że od czwartku (18 czerwca) ponownie zostaną udostępnione dla zwiedzającym kolejne dwa oddziały Muzeum Narodowego w Szczecinie: Muzeum Tradycji Regionalnych oraz Muzeum Historii Szczecina. Druga wiadomość to ta, że mamy dla Państwa niespodziankę związaną z otwarciem kolejnych gmachów muzealnych - szczegóły znajdą się w weekendowym wydaniu naszej gazety.
Maseczki - koniecznie!
Dotąd, od połowy maja, w Szczecinie można się było wybrać tylko do jednej z siedzib Muzeum Narodowego, czyli do Muzeum Sztuki Współczesnej. Oczywiście w tym oddziale, jak też w tych, które zostaną otwarte, trzeba dostosować się do reżimu sanitarnego.
- We wszystkich gmachach obowiązują, zaakceptowane przez służby sanitarne, zasady bezpieczeństwa, między innymi wstęp wyłącznie w maseczkach ochronnych (można nabyć je w kasie), obowiązkowa dezynfekcja rąk, zachowanie odstępu między zwiedzającymi, a w gmachach jednocześnie może przebywać określona liczba osób - podkreśla Daniel Źródlewski, rzecznik muzeum. - Z uwagi na zagrożenie epidemiczne odwołane są wszelkie działania popularyzatorskie oraz zajęcia edukacyjne. Kreatywne zabawy oraz zadania w wersji on-line, dedykowane szczególnie najmłodszym, można odnaleźć w serwisie internetowym muzeum oraz w mediach społecznościowych.
Jakie ekspozycje czekają na zwiedzających w otwartych od czwartku gmachach?
W Muzeum Tradycji Regionalnych, przy ul. Staromłyńskiej 27 to trzy wystawy stałe „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”, „Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci” oraz „Stare srebra”. Z kolei w lapidarium na dziedzińcu można podziewać cenne rzeźby Bernharda Bleekera oraz Johanna Gottfrieda Schadowa.
Muzeum Historii Szczecina, przy ul. Księcia Mściwoja II 8 to wyczerpujące kompendium dziejów miasta od czasów najdawniejszych po współczesność, szczególnie atrakcyjne w wyjątkowym roku – 777. rocznicy nadania miastu praw miejskich. To wystawy stałe: „Najstarsze karty z dziejów Szczecina”, „Historia i kultura Szczecina w czasach szwedzkich i pruskich”, „Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku” oraz dwie kameralne ekspozycje „Gabinet biedermeieru” oraz „Eugen Dekkert – muzealne atelier”. Do końca sierpnia 2020 roku dostępna będzie także przedłużona wystawa czasowa „Józef Gabriel Jęczkowiak – zapomniany bohater listopada 1918 roku”.
Nowe godziny otwarcia
Uwaga! Od 18 bm. obowiązują nowe godziny otwarcia muzeum.
- Do szczecińskich gmachów zapraszamy w czwartki, piątki, soboty oraz niedziele między godziną 12 a 18. Z kolei plenerowa wystawa w Gryficach czynna będzie codziennie między 9 a 15, a od 1 lipca od godziny 10 do 18.30. W soboty, niezmiennie, wstęp wolny. W pozostałe dni obowiązuje regularny cennik biletów - informuje rzecznik muzeum.
Nie wszystkie oddziały muzealne już działają. Do których zatem jeszcze się nie wybierzemy?
- Centrum Dialogu Przełomy z uwagi na technologię wentylacji oraz elektroniczny (dotykowy) kontent narracji pozostaje nieczynne do odwołania. Już wkrótce na placu Solidarności – dachu MNS-CDP pojawią się wystawy plenerowe – „Najdalsza Polska - Szczecin w pierwszych latach po wojnie: 1945-1948” oraz „Jedno plemię” - opowiada D. Źródlewski. - Nadal nieczynny będzie gmach muzeum przy Wałach Chrobrego. Trwają tu intensywne prace nad uruchomieniem dwóch nowych wystaw stałych - „Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu” oraz „Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI–XVII wieku”.
(MON)
Fot. muzeum