Poniedziałek, 22 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Muzeum Historii Polski: film o gen. Maczku – w piątek premiera on-line!

Data publikacji: 03 kwietnia 2020 r. 16:18
Ostatnia aktualizacja: 05 kwietnia 2020 r. 17:43
Muzeum Historii Polski: film o gen. Maczku – w piątek premiera on-line!
 

Z okazji 128. rocznicy urodzin gen. Stanisława Maczka, Muzeum Historii Polski zaprasza w piątek (3 kwietnia) o godz.18 na premierę internetową filmu „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku”. Dokument będzie prezentowany do końca miesiąca na muzealnym kanale YouTube.

Dokument „Niepokonany... ”, wyprodukowany przez MHP w ramach międzynarodowego projektu „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”, będzie dostępny online już w piątek (3 kwietnia) o godzinie 18. Dotąd film można było zobaczyć tylko na specjalnych pokazach w Polsce i Belgii, kolejne zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa, dlatego MHP postanowiło go udostępnić przez cały kwiecień.

Film w reżyserii Rafała Geremka jest próbą przybliżenia najważniejszych wydarzeń z życia i walki dowódcy 1. Dywizji Pancernej. Reżyser, podążając śladami Maczka po Ukrainie, Francji, Szkocji i Holandii, podjął wyzwanie przeniesienia na ekran 102 lat życia bohatera. Wspomnienia rodziny generała i ostatnich żyjących spośród jego podkomendnych uzupełnił zdjęciami oraz filmowymi relacjami z europejskich archiwów.

Film pokazuje też dramat żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie – ludzi walczących o wolność Polski przez sześć lat i często po zakończeniu tej walki niemogących powrócić do ojczyzny. Taki też był los samego gen. Maczka, który po wojnie zamieszkał w Edynburgu i pracował m.in. jako barman. Całość, przeplatana scenami fabularnymi z udziałem aktora Redbada Klynstra-Komarnickiego w roli gen. Maczka, nie tylko daje spojrzenie na militarne dokonania 1. Dywizji Pancernej, lecz także pozwala poznać jej dowódcę, jako człowieka prawego, bardzo rozsądnego, a jednocześnie nadzwyczaj pogodnego i skromnego.

Stanisław Maczek w młodości marzył o karierze naukowej filozofa. W 1918 r. na polu bitwy awansował go osobiście komendant Józef Piłsudski. W 1939 r. dowodzona przez niego 10. Brygada Kawalerii skutecznie osłoniła przed Niemcami Armię „Kraków”. W wyzwalanych pod jego dowództwem miejscowościach Francji i Belgii, a szczególnie w holenderskiej Bredzie, pamięć o nim jest żywa do dziś. Stanisław Maczek – jedyny polski generał, który podczas II wojny światowej nie przegrał żadnej bitwy – to postać nietuzinkowa, lecz w Polsce wciąż mało znana. 

(ip)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA