wtorek, 26 maja 2020.
Strona główna > Kultura > Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo

Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo [GALERIA]

Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo
Data publikacji: 2019-11-09 00:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-12 11:57
Wywietleń: 2903 426718
Zespół Pieśni i Tańca "Szczecinianie" od dawna może się poszczycić renomą znakomitej grupy ludowej. Ale  spektaklem pt. "Verbum nobile, czyli szlachetne słowo honoru" formacja udowodniła, iż jest też jednym z najlepszych zespołów folklorystycznych w Polsce, obok choćby Mazowsza czy Śląska. Pokazane w piątek (8 listopada) widowisko, na scenie Opery na Zamku, było bowiem niezwykle odważnym i zaskakującym zmierzeniem  się z  twórczością Stanisława Moniuszki. Przedstawienie przygotowano w ramach festiwalu "Moniuszko Inspiration!".
Spektakl zbudowano wokół tematu miłości - m.in. małżeńskiej, młodzieńczej czy w rodzinie. Widzowie mogli usłyszeć mniej i bardziej znane kompozycje wspomnianego kompozytora, ale również tradycyjną muzykę regionalną. Widzów zachwyciły układy choreograficzne (i ich wykonanie, rzecz jasna!), choćby brawurowy mazur, piękny polonez, urokliwe - "taniec praczek" i etiuda baletowa do pieśni o Halce, pełen energii krakowiak czy taniec beskidzki. 
 
Wielkie brawa należą się też za bardzo odważne wykonanie słynnej "Prząśniczki", zarówno w warstwie muzycznej, jak i choreograficznej. Przy okazji Roku Moniuszkowskiego ten utwór jest mocno eksploatowany przez różne zespoły i zwykle, niestety, jego interpretacja kończy się na postawieniu kołowrotka i odśpiewaniu tekstu. W interpretacji "Szczecinian" publiczność zobaczyła coś zupełnie innego, fantastyczny układ choreograficzny z elementami tańca współczesnego, dający ogromne pole do wyobraźni dla każdego widza. 
 
Warto jeszcze wymienić twórców spektaklu: reżyseria i choreografia - Łukasz Neter, dyrektor artystyczny - Ewa Ott-Kamińska, dyrektor muzyczny - Krzysztof Kamiński, a wystąpili - tancerze, wokaliści i muzycy Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie, Kapela PoPieronie, orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie pod batutą Jerzego Wołosiuka. 

(MON)

Fot. Grzegorz Siwa

Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo Moniuszko Inspiration! Tym razem na ludowo

Komentarze

Alicja
Może w końcu do prezydenta Szczecina coś dotrze. Ciekawa jestem ile jak to tej pory ten zespół otrzymał od prezydenta miasta Szczecin za promowanie naszego miasta na wyjazdach np. do Portugalii, na Sycylię, do Chin, do Odessy, do Turcji itp.? No tak, on chyba jeszcze nie widział ZPiT Szczecinianie ani w Operze, ani w Pleciudze ani nigdzie. Chodzę na każdy ich występ i prezydenta Miasta Szczecin nie widziałam ani razu. Owszem kiedyś przyszła jakaś dziwnie zachowująca się pani (to było w tej hali na Energetyków) ale Krzystka jeszcze nie widziałam, chociaż wielokrotnie był zapraszany. Natomiast marszałka województwa pana Geblewicza bardzo często spotykam na ich koncertach, pomimo, że w nazwie nie mają Pomorze Zachodnie tylko Szczecinianie, ale to tylko drobiazg.
2019-11-12 11:52:36
Jola
No to mamy w Szczecinie drugie Mazowsze! Nowy symbol miasta niczym budynek Filharmonii czy Muzeum Przełomów. Szkoda,że nie ma cyklu ich występów żeby każdy chętny mógł przyjść zobaczyć. Pewnie i wielu turystów by się skusiło. Takie must see w Szczecinie. Tym bardziej, że to ponoć amatorski zespół, zatem bardziej oddają ducha ludowej kultury niż wyszkoleni baletmistrzowie.
2019-11-10 10:58:37
Bojkot Legionów przez kina
niestety agora , pionioer i helios zbojkotowały film Legiony .Jest on nie do obejrzenia w szczecińskich kinach.Własciciele tych kim duzo gadają o wolności słowa a same nałozyły knebel na film Legiony.Tak bardzo polski film zbojkotowany przez niby polskie kina.
2019-11-09 20:03:54
Niezadowolony
Tylko dlaczego raz? Kupienie biletu na szczecinian to jak jakieś science fiction!!!
2019-11-09 10:57:18
Cudo
Przepiękny,bardzo wzruszający występ. Zespół amatorski z profesjonalnym wykonanym spektaklem. Jednym słowem czapki z głów to był cudowny wieczór że Stanisławem Moniuszko. Gratulacje
2019-11-09 09:48:33
Widz
Ściskało za gardło! Na scenie zabiła Polska - piękny komentarz Dyrektora Jekiela. Chciałoby się więcej...
2019-11-09 09:15:06
Bylem widziałem
Po spektaklu dowiedzialem sie ze nie jest to zespoł zawodowy! To niemożliwe aby zespol amatorski mógł zrobić taką Sztukę sceniczną!
2019-11-09 08:29:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

kondolencje

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie