Niedziela, 26 marca 2023 r. 
8 szczecin
REKLAMA

Młodzi wirtuozi oczarowali Szczecin [GALERIA]

Data publikacji: 09 marca 2023 r. 23:06
Ostatnia aktualizacja: 09 marca 2023 r. 23:06
Młodzi wirtuozi oczarowali Szczecin
Fot. Dariusz GORAJSKI  

Koncertem laureatów zakończył się w czwartek (9 marca) w Szczecinie VII Zachodniopomorski Konkurs Pianistyczny o zasięgu ogólnopolskim. - To było piękne trzydniowe święto muzyki - podsumował przewodniczący jury prof. Waldemar Andrzejewski z Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Młodzi pianiści szkół muzycznych pierwszego i drugiego stopnia z całej Polski od wtorku do czwartku, 7-9 marca br. prezentowali swoje umiejętności podczas przesłuchań. W Koncercie finałowym zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Karola Szymanowskiego, Jana Sebastiana Bacha i in. Organizatorem wydarzenia było Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie, w którego sali koncertowej występowali młodzi artyści.

- Poziom konkursu oceniamy jako bardzo wysoki, szczególnie w grupie trzeciej, najstarszej, z której uczestnicy za dwa, trzy lata podejmą studia muzyczne, co zapewni im niesienie muzyki także poza granice naszego kraju - podkreśłił przewodniczący jury.

Jury w skład którego wchodziła kadra dydaktyczna znaczących polskich uczelni muzycznych, pierwsze miejsce w grupie III przyznało Zuzannie Sejbuk z POSM II st. w Krakowie. Laureatka odebrała nagrodę pieniężną w wysokości 1700 zł oraz nagrodę specjalną od Jagody Kimber, dyrektor Willi Lentza, gdzie niebawem wystąpi z koncertem. Zuzannę Sejbuk uhonorowano także nagrodą Grand Prix w wysokości 2000 zł za osobowość artystyczną, talent i uzyskanie najwyższej punktacji w ocenie umiejętności pianistycznych.

Promocja młodych talentów

Jurorzy podkreślali, że konkurs, który odbył się w Szczecinie po raz siódmy, wypracował już znaczącą rangę na terenie kraju oraz stał się ważnym wydarzeniem kulturalnym miasta. Zdaniem profesora W. Andrzejewskiego o jego randze świadczą laureaci tegorocznej, a także poprzednich edycji. Jednym z nich jest Jan Wachowski, obecnie absolwent klasy fortepianu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i student kameralistyki fortepianowej, który zachwycił publiczność wtorkowym Koncertem Inauguracyjnym. - Konkurs o takiej reputacji zasługuje na to, by z rangi ogólnopolskiego stał się konkursem o zasięgu międzynarodowym - podkreślił przewodniczący jury.

Zachodniopomorski Konkurs Pianistyczny promuje młode talenty, popularyzuje muzykę fortepianową oraz, co podkreślała dyrektor artystyczna konkursu Renata Wilento, propaguje twórczość kompozytorów szczecińskich. W tym roku wykonywano „Impresje na fortepian” prof. Marka Jasińskiego. W koncercie finałowym brawurowo zagrała ten utwór Zuzanna Wojdak z PPSM w Krakowie, zdobywczyni pierwszego miejsca w grupie I.

- Styl, wykonanie, technika gry to wszystko podczas tego konkursu było na wysokim poziomie, ale słuchając uczestników słychać było jeszcze to co najważniejsze, czyli pasję do muzyki - powiedziała Katarzyna Dziurdzikowska z CEA w Warszawie. - Cieszę się, że muzyka fortepianowa tak znakomicie się rozwija.

Najlepsi otrzymali nagrody finansowe CEA w Warszawie, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydenta Miasta Szczecin oraz zaproszenia od Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina do Żelazowej Woli w ramach projektu „Kwadranse muzyczne” bądź w warsztatach w Nałęczowie i Dusznikach-Zdroju. Laureaci odebrali również nagrody rzeczowe i możliwość zaprezentowania swoich umiejętności w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Willi Lentza, Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach, Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu.

„Kurier Szczeciński” był patronem medialnym wydarzenia. (el)

Laureaci VII Zachodniopomorskiego Konkursu Pianistycznego o zasięgu ogólnopolskim

Grupa I

I miejsce - Zuzanna Wojdak (PPSM / Kraków)

II  miejsce - Filip Kauch (OSM II st. / Poznań)

III miejsce  - Aleksander Rotkiewicz (ZPSM / Warszawa)

wyróżnienie - Milana Biały (ZPSM / Szczecin)

Grupa II

I miejsce - Jan Kwiatkowski (SM II st. / Gdańsk - Wrzeszcz)

II miejsce Teresa Olesz (OSM I i II st. / Gdańsk)

III miejsce Lew Popiel – Machnicki (ZPSM nr 1 / Warszawa)

wyróżnienie - Martyna Sosnowska (ZPSM / Szczecin)

wyróżnienie - Aleksandra Wawrzyniak (Poznańska OSM II st.)

Grupa III

Grand Prix, I miejsce - Zuzanna Sejbuk (POSM II st. / Kraków)

II miejsce - Michał Selwesiuk (PSM II st. / Wrocław)

III miejsce ex aequo Irena Kiełbasińska (ZPSM / Szczecin) i Zofia Nowicka (OSM I i II st. / Gdańsk)

wyróżnienie - Aleksandra Cierpikowska (OSM I i II st. / Płock)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA