Niedziela 25 lipca 2021r. 
REKLAMA

Mitologia, folklor i legendy. Pokaz filmów szczecińskich twórców animacji

Data publikacji: 2021-07-19 19:03
Ostatnia aktualizacja: 2021-07-19 19:36
Mitologia, folklor i legendy. Pokaz filmów szczecińskich twórców animacji
Fot. Konik Studio  

W ramach Zamkowych Nocy Filmowych we wtorek (20 lipca) odbędzie się specjalny pokaz dziewięciu filmów animowanych duetu artystycznego: Kasi Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego. Warto się wybrać na wieczorną imprezę, bowiem to znakomita okazja, by poznać fantastyczne pomysły szczecińskich twórców, ich ogromny talent i zaangażowanie w to, co robią. Początek seansu o godz. 22 na dziedzińcu zamkowym w Szczecinie.

Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski to duet twórców filmowych i artystów wizualnych. Są absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tworzą autorskie filmy animowane oparte na mitologii, folklorze i legendach. Ich opowieści były prezentowane na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych, zdobywały nagrody i wyróżnienia między innymi w: Fano we Włoszech, Clones w Irlandii, Pilznie w Czechach. Byli artystami na rezydencjach w Irlandii, Szwecji, Estonii oraz Niemczech.

Kasia i Paweł w 2012 roku, po ukończeniu uniwersytetu, wyjechali do Irlandii do Cavan.

– W Irlandii dosyć szybko otrzymaliśmy pomoc od lokalnego domu kultury. Oni tam się bardzo ucieszyli, że mają nowych artystów – mówili w wywiadzie, dla "Kuriera Szczecińskiego", Kasia i Paweł. – Założyliśmy firmę, która na początku zajmowała się edukacją dzieci, również z animacji.

Z czasem ich studio produkcyjne zrealizowało wiele animacji. Ich pierwszy film dotyczył legend irlandzkich. Kolejny – „Broken Tale” – w animacji łączy elementy folkloru słowiańskiego, skandynawskiego oraz celtyckiego. Opowieść ta zdobyła nagrodę dla najlepszej animacji zagranicznej na Festiwalu Filmowym w Fano we Włoszech i była prezentowana na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych oraz festiwalach sztuki. Dzięki temu filmowi duet reżyserski otrzymał możliwość pracy podczas tzw. rezydencji artystycznej w Estonii, Szwecji oraz Irlandii.

Jakie filmy będzie można obejrzeć podczas wtorkowej prezentacji? Oto one: "Cuillcagh" 2021 (eksperymentalny film animowany, w którym nocą na szczycie góry pojawiają się tajemnicze światła, lecące w kierunku wejścia do megalitycznego grobowca), "Początek Świata" (samotnie pływający po pierwotnym morzu Bóg, spotyka diabła - wspólnie zabierają się za tworzenie świata, ale szybko popadają w konflikt, który dzieli ich aż do dziś...), wspomniany pt. "Broken Tale" (nieodparta siła ciągnie dziewczynkę do jeziora ukrytego głęboko w prastarym borze, a jej przewodnikiem i mistycznym opiekunem jest łoś), "Ajtia - o tym dlaczego diabeł kuleje" (fabuła została oparta na ludowej bajce ajtiologicznej o życiu diabła), "Seán Lámh" (animowany wideoklip do autorskiej muzyki i tekstu irlandzkiego muzyka Daragh’y Slacke’a), "The Cry of the Banshee" (animowany wideoklip do utworu irlandzkiego zespołu Dr Slacke &The Palpitations, opartego na wierszu poety Noela Monahana o tym samym tytule), "Supra Lunam" (reż. Mariusz Kleszczewski, opracowanie graficzne - Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski, animowany wideoklip do utworu Etiuda b-moll opus 4 nr 3  Karola Szymanowskiego), "Babel" (grupa pielgrzymów zamierza dotrzeć na szczyt świętej góry zamieszkałej przez samego Boga, szybko okazuje się, że podróż nie będzie przebiegać łatwo), "Pneumanautists" (raz do roku, jednej nocy, dusze zmarłych wyruszają w podróż i przemierzają galaktyki kierowane mistycznym magnetyzmem).

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ