Czwartek, 18 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Przyjaźnie. Dziś koncert

Data publikacji: 08 lipca 2024 r. 06:31
Ostatnia aktualizacja: 08 lipca 2024 r. 06:31
Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Przyjaźnie. Dziś koncert
Koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Przyjaźnie w szczecińskim sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa uświetni swoim udziałem z chór z Manili Philippine Vocal Ensemble.  

Wyjątkowy koncert odbędzie się w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Zwycięstwa w Szczecinie w poniedziałek 8 lipca o godzinie 17. Muzyczne spotkanie uświetni swoim udziałem znakomity chór z Manili - Philippine Vocal Ensemble. U boku wokalistów z kraju położonego na Oceanie Spokojnym wystąpi szczeciński Chór Męski Słowiki 60 Jana Szyrockiego. Wstęp wolny.

Zaliczany do najlepszych zespołów wokalnych świata ensemble (odbywając tournée po Europie), zaśpiewa w Szczecinie tylko na jednym koncercie. Najwyższy poziom artystyczny śpiewaków dostarczy melomanom niezapomnianych wrażeń.

Wokaliści przybywający z dalekiego wschodu otrzymali nuty z kilkoma polskimi kompozycjami. Organizatorzy mają nadzieję, że w przyszłości Filipińczycy popularyzować je będą podczas koncertów organizowanych w różnych zakątkach świata. Szczeciński chór z kolei poszerzy swój repertuar o mało znane w Europie kompozycje filipińskich twórców i podejmie się próby organizacji koncertów muzyki polskiej na odkrytym w roku 1521 przez Ferdynanda Magellana Archipelagu Filipińskim.

Organizatorzy są przekonani, że ta artystyczna kooperacja zapoczątkuje wspólne międzynarodowe działania – najpierw koncert w Polsce, a następnie z udziałem polskich wykonawców w kraju Muzycznych Przyjaciół poznanych na festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Przyjaźnie organizują Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw i Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie.

Philippine Vocal Ensemble to jeden z najlepszych i najbardziej wszechstronnych chórów azjatyckich. Zespół tworzą doświadczeni artyści reprezentujący znakomite instytucje muzyczne. Grupa ma w swoich szeregach cenionych dyrygentów, liderów muzycznych, jak również uznanych aranżerów i wybitnych studentów uczelni muzycznych świata. W swoim repertuarze mają też dzieła oparte na motywach zaczerpniętych z muzyki ludowej różnych narodów. Szczycą się prawykonaniami dedykowanych im dzieł, a także zdobywają liczne nagrody w konkursach chóralnych na całym świecie, takie jak: Grand Prix na indonezyjskim Inggou Victory Choir Festival w Pematangsiantar (2018), tytuł Open Championship na Ken Steven International Choral Festival w Medan (Północna Sumatra – 2019), Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Tajpej (2023). Dyrektor muzyczny zespołu – Jose Emmanuel Aquino ma na swoim koncie wiele nagród. W ubiegłym roku np. uzyskał tytuł Dyrygenta Roku na Busan Choral Festival & Competition (Korea Południowa).

Krytycy muzyczni w licznych recenzjach napisali o chórze m.in., że charakteryzuje się „elastyczną ekspresją”, „pięknym i ekscytującym brzmieniem”, a także „przemyślanymi i emocjonalnymi interpretacjami”. Podczas występów organizowanych w wielu prestiżowych salach koncertowych świata „ensemble edukuje muzycznie, inspiruje i bawi słuchaczy zachwyconych niezwykłą muzykalnością śpiewaków”.

(K)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA