środa, 30 września 2020.
Strona główna > Kultura > Między prawdą a legendą. Nowa wystawa o Sydonii

Między prawdą a legendą. Nowa wystawa o Sydonii

Między prawdą a legendą. Nowa wystawa o Sydonii
Data publikacji: 2020-08-06 09:56
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-06 10:54
Wywietleń: 487 468165

Od czwartku (6 sierpnia) w Galerii Przedmiotu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będzie można obejrzeć nową wystawę: „Sydonia von Borck - między prawdą a legendą”. Autorem grafik, które zostaną tu zaprezentowane, jest Andrzej Maciejewski. Ekspozycja będzie czynna do 20 września tego roku.

W tym roku mija 400 lat od śmierci szlachcianki Sydonii von Borck. Do historii przeszła jako najsłynniejsza pomorska czarownica, która – według legendy - przeklęła ród Gryfitów i przyczyniła się do kresu dynastii.

Cela Czarownic

- Nieprzeciętna, niepokorna, walcząca o należne jej prawa kobieta została oskarżona o czary, a po torturach stracona i spalona na stosie w 1620 roku. Sydonia to postać do dziś inspirująca artystów, pisarzy, historyków - opowiada Monika Adamowska, rzecznik prasowy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. - Cztery wieki po procesie i śmierci Sydonii Andrzej Maciejewski interpretuje jej losy znane z dokumentów, przekazów i legend. Zderza je z problemami kobiet współczesnego świata.

Andrzej Maciejewski to artysta plastyk, szczecinianin, zajmuje się m.in. grafiką artystyczną i użytkową. Był wykładowcą i współzałożycielem Wyższej Szkoły Sztuk Użytkowych w Szczecinie, jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Sydonia von Borck, jej barwne i tragiczne losy są częstym motywem twórczości artysty. Cykl jego wcześniejszych grafik na temat Sydonii uzupełnia od lat stałą zamkową ekspozycję pn. Cela Czarownic.

„Sydonia. Pro Memoria”

Warto wspomnieć o tym, że we wrześniu br. odbędą się, w szczecińskim zamku, również inne wydarzenia upamiętniające 400. rocznicę śmierci Sydonii, pod wspólnym tytułem - „Sydonia. Pro Memoria". Co znajdzie się wtedy w programie? Ot, choćby dwa ciekawe koncerty.

- 6 września na dużym dziedzińcu zamku odbędzie się Zamkowy Wieczór Książęcy przy Muzyce - „Nuty i czary, czyli muzyka szczecińska czasów Sydonii”. Spotkanie poprowadzą Wojciech Kral i Andrzej Wątorski. O muzyce tamtych czasów opowie gość spotkania - Damian Garecki, znawca epoki. Tańce dworskie z czasów Sydonii zagra na klawesynie Agnieszka Roguska - informuje M. Adamowska. - Także 6 września zamek zaprasza na koncert muzyki barokowej pod nazwą „Muzyka Sydonii”, który zaprezentuje panoramę muzyczną czasów Sydonii von Borck oraz następnych dziesięcioleci. Koncert poprowadzi Andrzej Wątorski, a wystąpią Paweł Jakub Wojtasiewicz (kontratenor sopranowy) i Agnieszka Roguska (klawesyn).

Bilety na wrześniowe koncerty są już w sprzedaży na stronie internetowej: www.zamek.szczecin.pl oraz w kasie w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej.

(MON)

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie