poniedziałek, 18 listopada 2019.
Strona główna > Kultura > Masłowska na sobotę

Masłowska na sobotę

Masłowska na sobotę
Data publikacji: 2015-12-03 21:55
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:41
Wywietleń: 2403 44475

- TO spektakl o pogardzie, która jest domeną w naszym społeczeństwie - zapowiada Piotr Ratajczak swoje przedstawienie „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku". Premiera odbędzie się już w najbliższą sobotę, w Teatrze Współczesnym. 

Autorką sztuki jest Dorota Masłowska, jak mówi reżyser - „najwybitniejsza obecnie polska dramaturg, filozofka języka".

- Masłowska poprzez język znakomicie potrafi oddać to, co obecnie się w Polsce dzieje: rozwarstwienie społeczne, brak umiejętności komunikacji, ale i naszą wrażliwość, tożsamość - tłumaczy Ratajczak. 

Bohaterami spektaklu jest para młodych ludzi - Parcha (w tej roli Konrad Beta) i Dżina (Adrianna Janowska-Moniuszko). Po imprezie, na narkotykowym haju, postanawiają ruszyć w Polskę autostopem. Podając się za biednych, mówiących po polsku Rumunów, wpychają się kierowcom do samochodów. Na swojej drodze spotykają bardzo różne ludzkie typy, obnażające mierność społeczeństwa pozbawionego więzi, pełnego dysproporcji i pogrążonego w samotności. Z czasem, gdy wygłup, który był punktem wyjścia do podróży, zamienia się w walkę o przetrwanie, między Parchą i Dżiną zaczynają ujawniać się trudne do pokonania różnice...

„Dwoje biednych Rumunów..." Masłowska napisała w 2006 roku. Reżyser twierdzi, że mimo to, nie ma mowy o żadnym zdezaktualizowaniu się tekstu.

- Ta sztuka się wręcz wyostrzyła - przekonuje Piotr Ratajczak. - Rozwarstwienie w kraju to przecież fakt, między tymi warstwami nie ma choćby szczątkowej komunikacji. Wciąż też przecież nasze społeczeństwo prezentuje z jednej strony wyższość i pogardę wobec Innych - czy to są uchodźcy, czy Żydzi albo Arabowie, a z drugiej ma syndrom ofiary i wieczne poczucie krzywdy.

W rolach głównych, poza wspomnianymi Konradem Betą i Adrianną Janowską-Moniuszko, zobaczymy także Arkadiusza Buszkę, Roberta Gondka, Marię Dąbrowską i Joannę Matuszak. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Kaja Migdałek-Kaczmarek, opracowanie muzyczne to dzieło samego reżysera. Premiera odbędzie się w sobotę, 5 grudnia, o godz. 19, na Dużej Scenie. ©℗

(kas)

Fot. PIOTR NYKOWSKI

Na zdjęciu: Adrianna Janowska-Moniuszko i Konrad Beta podczas wtorkowej próby do spektaklu „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku"

Komentarze

Kino,ale kino
Przepraszam, ale czy to znaczy,ze w ramach programu relokacji uchodźców z Syrii trafią do nas Rumuni?
2015-12-04 12:25:03
Konrad P..D
Mierniactwo!
2015-12-04 09:30:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie