niedziela, 24 stycznia 2021r.

Masłowska na sobotę

Data publikacji: 2015-12-03 21:55
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:41
Masłowska na sobotę
 

- TO spektakl o pogardzie, która jest domeną w naszym społeczeństwie - zapowiada Piotr Ratajczak swoje przedstawienie „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku". Premiera odbędzie się już w najbliższą sobotę, w Teatrze Współczesnym. 

Autorką sztuki jest Dorota Masłowska, jak mówi reżyser - „najwybitniejsza obecnie polska dramaturg, filozofka języka".

- Masłowska poprzez język znakomicie potrafi oddać to, co obecnie się w Polsce dzieje: rozwarstwienie społeczne, brak umiejętności komunikacji, ale i naszą wrażliwość, tożsamość - tłumaczy Ratajczak. 

Bohaterami spektaklu jest para młodych ludzi - Parcha (w tej roli Konrad Beta) i Dżina (Adrianna Janowska-Moniuszko). Po imprezie, na narkotykowym haju, postanawiają ruszyć w Polskę autostopem. Podając się za biednych, mówiących po polsku Rumunów, wpychają się kierowcom do samochodów. Na swojej drodze spotykają bardzo różne ludzkie typy, obnażające mierność społeczeństwa pozbawionego więzi, pełnego dysproporcji i pogrążonego w samotności. Z czasem, gdy wygłup, który był punktem wyjścia do podróży, zamienia się w walkę o przetrwanie, między Parchą i Dżiną zaczynają ujawniać się trudne do pokonania różnice...

„Dwoje biednych Rumunów..." Masłowska napisała w 2006 roku. Reżyser twierdzi, że mimo to, nie ma mowy o żadnym zdezaktualizowaniu się tekstu.

- Ta sztuka się wręcz wyostrzyła - przekonuje Piotr Ratajczak. - Rozwarstwienie w kraju to przecież fakt, między tymi warstwami nie ma choćby szczątkowej komunikacji. Wciąż też przecież nasze społeczeństwo prezentuje z jednej strony wyższość i pogardę wobec Innych - czy to są uchodźcy, czy Żydzi albo Arabowie, a z drugiej ma syndrom ofiary i wieczne poczucie krzywdy.

W rolach głównych, poza wspomnianymi Konradem Betą i Adrianną Janowską-Moniuszko, zobaczymy także Arkadiusza Buszkę, Roberta Gondka, Marię Dąbrowską i Joannę Matuszak. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Kaja Migdałek-Kaczmarek, opracowanie muzyczne to dzieło samego reżysera. Premiera odbędzie się w sobotę, 5 grudnia, o godz. 19, na Dużej Scenie. ©℗

(kas)

Fot. PIOTR NYKOWSKI

Na zdjęciu: Adrianna Janowska-Moniuszko i Konrad Beta podczas wtorkowej próby do spektaklu „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku"

Komentarze

Kino,ale kino
2015-12-04 12:25:03
Przepraszam, ale czy to znaczy,ze w ramach programu relokacji uchodźców z Syrii trafią do nas Rumuni?
Konrad P..D
2015-12-04 09:30:29
Mierniactwo!

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ