wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Kultura > Ma prawie sto lat, jest ikoną fotografii. Obejrzyj jej fantastyczne zdjęcia!

Ma prawie sto lat, jest ikoną fotografii. Obejrzyj jej fantastyczne zdjęcia!

Ma prawie sto lat, jest ikoną fotografii. Obejrzyj jej fantastyczne zdjęcia!
Data publikacji: 2020-08-05 07:35
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-07 00:45
Wywietleń: 665 467980

Wernisaż fotograficznych reportaży Krystyny Łyczywek, pn. „Ecce Homo”, odbędzie się w środę (5 sierpnia) o godz. 19.30 w Galerii Poziom 4. w szczecińskiej filharmonii. Potem zwiedzanie wystawy będzie możliwe od 6 do 10 sierpnia oraz 13 i 14 sierpnia, w godz. 12 - 15 (ekspozycja ma być też dostępna we wrześniu). Bilety - w cenie 3 złotych - będą sprzedawane przy wejściu do galerii, tuż przed rozpoczęciem zwiedzania. W roku setnych urodzin artystki (a te już 24 sierpnia!) miłośnicy sztuki będą mieli szansę przyjrzeć się wybranym fotografiom, reprezentującym osiemdziesięcioletni okres twórczości artystki. Warto wybrać się na wystawę prac ikony polskiej fotografii.

Krystyna Łyczywek to pionierka powojennego Szczecina, romanistka, tłumaczka literatury francuskiej, uczestniczka Powstania Warszawskiego, honorowa obywatelka Szczecina, wielka miłośniczka Francji, odznaczona Orderem Francuskiej Legii Honorowej. Z zamiłowania podróżniczka, organizatorka, dziennikarka. Największą pasją życiową pani Krystyny jest fotografia, dzięki której jest znana na całym świecie. Za swoje zasługi dla kultury polskiej, uhonorowana złotym medalem Gloria Artis. Jest założycielką Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, przez 25 lat była prezesem szczecińskiego Okręgu ZPAF.

Krystyna Łyczywek

Fot. Dariusz Gorajski

Za szczególne zasługi dla popularyzacji języka i kultury francuskiej w Polsce otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Legii Honorowej przyznany przez prezydenta Francji. To nie jest jedyne wyróżnienie jakie dostała, bo ma ich kilkadziesiąt, a wśród nich m.in. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Szczecina, a od tego roku także Nagrodę Artystyczną Szczecina. Miała ponad 170 wystaw indywidualnych w Polsce, Finlandii, Francji, Grecji, Holandii, Japonii, Niemczech, Rumunii, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech. Prace fotograficzne Krystyny Łyczywek znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Paryżu, Muzeum Ludwiga w Kolonii, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, w Nowym Jorku, w Tokio, w Bièvres (Francja), w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

- Wystawa „Ecce Homo”, na której prezentowanych jest niewiele ponad czterdzieści zdjęć Krystyny Łyczywek, nie pretenduje do miana przeglądu twórczości artystki nawet w temacie „człowiek”, a przecież nie jest to jedyny obiekt jej zainteresowań. W roku setnej rocznicy urodzin autorki, która fotografuje już od ponad osiemdziesięciu lat lat, musiałam dokonać wyboru z tysięcy negatywów - opowiada Ewa Łyczywek-Pałka kurator wystawy, córka Krystyny Łyczywek. - Mam świadomość ogromnej odpowiedzialności za ten wybór i przygotowanie wystawy. Decyzje swoje konsultowałam z mamą i mam nadzieję, że widzom spodoba się mój wybór. Prace eksponowane na wystawie to wyłącznie zdjęcia czarno-białe, w większości zrobione w Polsce w latach 50. - 70. Może kiedyś wystawę uzupełnimy zdjęciami z kolejnych lat…

(MON)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie