Sobota 21 maja 2022r. 
REKLAMA

Ludmiła Kopycińska w Starej Rzeźni - tym razem o PŻM-ie

Data publikacji: 2021-11-29 07:18
Ostatnia aktualizacja: 2021-11-29 10:17
Ludmiła Kopycińska w Starej Rzeźni - tym razem o PŻM-ie
 

Na 12. już spotkanie z cyklu "Historia polskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa morskiego" zaprasza Ludmiła Kopycińska, przewodnik miejski. Tym razem opowiadać będzie o Polskiej Żegludze Morskiej, która świętuje 70-lecie.

Jak podkreśla Ludmiła Kopycińska, powstaniu Polskiej Żeglugi Morskiej w 1951 roku towarzyszyły bardzo trudne okoliczności. Armator rozpoczął swoją działalność z przestarzałymi statkami i istotnymi brakami kadrowymi. Dodatkowo towarzyszyła temu atmosfera niepewności, czy Polskę stać na utworzenie przedsiębiorstwa żeglugowego. Ponadto szczeciński port, który miał stanowić bazę eksploatacyjną dla PŻM, po działaniach wojennych wciąż był dotkliwie zniszczony. Jak układała się sytuacja Polskiej Żeglugi Morskiej na przestrzeni 70 lat opowie właśnie pani przewodnik. 

Przedstawi także ciekawe, mało znane poza eksploatacyjne działania w tym przedsiębiorstwie. Czy wiemy np. o istnieniu  wyjątkowej drużyny harcerskiej zrzeszającej dzieci i młodzież pracowników PŻM? Jej patronem był legendarny, jeszcze za życia, kpt. ż.w. Konstanty Maciejewicz, a  drużynę prowadzili druh hm. RP Czesław Kramarz oraz druhna phm. RP Jolanta Badetko. Można powiedzieć, że była to jedyna w Polsce harcerska drużyna środowiskowa, związana z jednym przedsiębiorstwem. W PŻM działał także niezwykły Klub Matek Chrzestnych Statków Grupy PŻM. Ludmiła Kopycińska zdradzi też, cz marynarz będący w rejsie mógł przesłać z morza kwiaty swoim bliskim.

Spotkanie odbędzie się w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, w sali kina Iluzjon lub online 29.11.2021 roku o godz. 18.. 

(Ksz)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Super
2021-11-29 10:08:13
Pani Ludmiła - szczecińska encyklopedia gospodarki morskiej :)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA