sobota, 23 stycznia 2021r.

Listy Witkacego do Niny w Książnicy

Data publikacji: 2019-09-16 10:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-16 10:43
Listy Witkacego do Niny w Książnicy
 

W poniedziałek (16 września) w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie (sala im. Z. Herberta) zaprezentowane zostaną listy Stanisława Ignacego Witkiewicza do żony. Teatralną ich prezentację stanowić będzie projekcja archiwalnego spektaklu TVP „Listy do Niny”. Początek spotkania g. 17.

Wydarzenie upamiętnia 80. rocznicę śmierci Witkacego. Słowo wstępne wygłosi prof. Andrzej Skrendo.

Zaprezentowane zostaną listy Witkacego do żony Jadwigi, zwanej Niną. Ich bogaty zbiór znajduje się bowiem w skarbcu Książnicy. Co wciąż zdumiewa nieświadomych tego, a zafascynowanych Witkacym entuzjastów jego sztuki i życia. W Książnicy będzie można zobaczyć oryginalne rękopisy tych niezwykłych listów, które Witkacy przez lata pisał z Zakopanego do mieszkającej w Warszawie Niny.

Teatralną ich prezentację – co jest gratką dodatkową! – stanowić będzie tego wieczoru projekcja archiwalnego spektaklu TVP „Listy do Niny” w reżyserii Ryszarda Majora. W widowisku tym – powstałym w roku 1988 – zobaczymy Tadeusza Zapaśnika (Witkacy!) i Danutę Stenkę (Nina). Okazja jest wyjątkowa, bo spektakl ów prezentowany będzie publicznie po raz pierwszy od swej premiery.

Początek spotkania o godz. 17. Wstęp wolny.

(al)

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ