wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Lekcja historii na scenie

Lekcja historii na scenie

Lekcja historii na scenie
Data publikacji: 2017-11-05 14:22
Wywietleń: 959 299723

Na scenie Gryfińskiego Domu Kultury zaprezentowany został spektakl pt. „Wywózki, łagry, Katyń”, opowiadający o historii i genezie sowieckiej zbrodni. To hołd złożony więźniom łagrów i ofiarom zbrodni katyńskiej, a także niezwykła lekcja historii w formie teatralnej.

W warstwie literackiej i wizualnej przedstawienie oparte zostało na materiałach faktograficznych; stanowi artystyczne połączenie wspomnień, listów więźniów oraz późniejszych tekstów poetyckich obrazujących wstrząsające historyczne fakty ludobójstwa na terenach ZSRR w czasie II wojny światowej i tuż po niej. W spektaklu, prostym środkom wyrazu towarzyszyła znakomita gra aktorska, wizualizacja złożona z archiwalnych zdjęć, map, fragmentów filmów i animacji oraz specjalnie skomponowana muzyka grana na żywo. Całość stworzyła niezwykle sugestywny obraz, wielu widzom udzieliły się emocje towarzyszące bohaterom przeżywającym tamte okrutne czasy.

W spektaklu wystąpili aktorzy warszawskiego Teatru Oratorium (premiera 10 kwietnia 2016 r.): Danuta Nagórna (również autorka scenariusza wg pomysłu Bogdana Śmigielskiego) i Jarosław Witaszczyk (reżyseria) oraz klarnecista Jacek Dziołak; muzykę skomponował Wojciech Kostrzewa.

Tekst i fot. (akme)

Lekcja historii na scenie Lekcja historii na scenie Lekcja historii na scenie Lekcja historii na scenie Lekcja historii na scenie Lekcja historii na scenie Lekcja historii na scenie Lekcja historii na scenie

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy