wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Kukliński stanie za plecami Jaruzelskiego

Kukliński stanie za plecami Jaruzelskiego

Kukliński stanie za plecami Jaruzelskiego
Data publikacji: 2017-07-12 19:17
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-10 12:39
Wywietleń: 546 274754
Postać Ryszarda Kuklińskiego będzie częścią muzealnej ekspozycji w Podziemnym Mieście w Świnoujściu. Silikonowy manekin znajdzie swoje miejsce w sercu tajnego kompleksu – w schronie dowodzenia. Pomysł, podobnie jak w przypadku kukły Wojciecha Jaruzelskiego, już budzi gorące dyskusje.

Ryszard Kukliński, pułkownik Ludowego Wojska Polskiego w latach 1971-1981 przekazał Amerykanom dziesiątki tysięcy tajnych planów Układu Warszawskiego. Zdaniem agentów CIA były to informacje na wagę złota, które uchroniły świat przed wybuchem III wojny światowej; przed konfliktem, który zamieniłby Europę, a być może i cały świat, w atomową pustynię. Po ucieczce do Ameryki R. Kukliński został skazany przez sąd wojskowy na śmierć, ale później wyrok ten złagodzono do 25 lat więzienia. Całkowite uniewinnienie i rehabilitacja przyszły dopiero w roku 1997. Rok temu prezydent RP Andrzej Duda pośmiertnie awansował R. Kuklińskiego na stanowisko generała brygady. Ale postać tajnego współpracownika CIA wciąż budzi skrajnie emocje.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 12 lipca 2017 r.

Tekst i fot. Bartosz Turlejski

Na zdjęciu: Kukła generała brygady Ryszarda Kuklińskiego trafiła do Podziemnego Miasta w Świnoujściu. Manekin eksponowany będzie w schronie dowodzenia w sercu tajnego kompleksu.

Komentarze

marka
A w Świnoujściu ciągle wojna, co to w końcu, koszary na poligonie czy plaża?
2017-07-14 08:10:42
JaKto
A może lepiej twarzą w twarz jeszcze raz panowie generały na siebie popatrzą...no i jeszcze kapral Leszek Walęsiak s by przywlókł. Przypominam,że panuje tam stałoroczna temp.alkoholubna.A wiec niezbędna jest na dole sala tradycji-wypijmy za błedy na górze.
2017-07-13 09:26:12
szczecinianka
Pamietam te czasy, kiedy mowilo sie o Panu Ryszardzie Kuklinskim miedzy soba "sciszonym glosem", bo byla to POSTAC "WYKLETA" przez tamtejsze wladze naszej Ojczyzny. Pan Ryszard Kuklinski jest PRAWDZIWYM BOHATEREM NASZYM. Gdyby nie jego meska DECYZJA przekazania dla owczesnego CIA - informacji ( wcale nie tajnych- bo mnostwo "cichociemnych o tym mowilo miedzy soba") TO NAPRAWDE NIE BYLOBY NAS i kto wie moze i 1/2 Europy. A komu On mial wowczas oprzekazac informacje o zagladzie Narodu Naszego? To NIE byla Targowica i Rejtan!!!! Przekazal owczesnemu silnemu mocarstwu, ktore moglo zatrzymac ta HAKATOMBE!!!! Prosze Panstwa Pan Ryszard zasluguje na OGROMNY SZACUNEK i musi byc traktowany GODNIE JEGO OSOBY. Jak wspomnialam Europa i Polska to bylby wypalony popiol, i resztki kalek. A dzis mamy kraj wolny,jestesmy w Unii Europejskiej i wcale nam to na zle NIE wyszlo, a ze jest trudno - to NIE wszystko tak predko przychodzi. Wszystko wymaga czasu. Kladziemy sie spac spokojnie, w swoim domu, w swojej rodzinie .....Znajdzcie "kapeczke" miejsca w swym sercu dla Pana Ryszarda.
2017-07-12 19:48:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy