wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Król swingu w Szczecinie

Król swingu w Szczecinie

Król swingu w Szczecinie
Data publikacji: 2016-02-21 13:45
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 500 120681

Mamy dobrą wiadomość dla tych wszystkich, którzy zachwycili się „Excentrykami" Janusza Majewskiego oraz ścieżką dźwiękową z tej produkcji. Otóż powstał już musical oparty o fabułę tego filmu - „Król swingu" i - uwaga, uwaga! - będzie go można obejrzeć w Szczecinie, już 9 kwietnia w „Azoty Arenie". 

Po raz pierwszy na scenie wystąpią wspólnie - Maciej Stuhr oraz Kuba Badach. W swingowych przebojach Glenna Millera, Duke'a Ellingtona czy Cole'a Portera publiczność usłyszy również Sonię Bohosiewicz i Natalię Rybicką.

Muzyka w spektaklu „Król Swing" nie jest tłem, lecz pełnoprawnym bohaterem. Za ścieżkę dźwiękową odpowiada tu Wojciech Karolak, a orkiestrę poprowadzi wybitny jazzman Wiesław Pieregorólka. Półtoragodzinny spektakl będzie naszpikowany przebojami. Na żywo usłyszymy między innymi: „I`m Getting Sentimental", „On the Sunny Side of the Street", „Chattanooga Choo Choo" czy „I've Got You Under My Skin".

Przypomnijmy zatem wspomniany film, który ciągle można obejrzeć w Szczecinie, w tutejszym kinie „Pionier 1907". Oto jest koniec lat 50., szarzyzna PRL-u w Ciechocinku po sezonie, sypiące się pensjonaty. Do Wandy, lwowskiej dentystki i śpiewaczki jazzowej, przyjeżdża z Anglii starszy brat, Fabian, emigrant, puzonista jazzowy i znakomity tancerz. I on właśnie zakłada swingowy big band. Zespół składa się z grupy ekscentryków, których spotkanie rodzi wiele zabawnych sytuacji. Jest wśród nich gardzący muzyką stroiciel fortepianów – Zuppe, który w każdym pisarzu widzi homoseksualistę (nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Gdyni - Wojciech Pszoniak), dystyngowany doktor Vogt (Jerzy Schejbal), klarnecista amator (Adam Ferency), milicjant, który przed wojną był trębaczem (Wiktor Zborowski) i młodzi bikiniarze (Wojciech Mazolewski z zespołem). Do złożonego z miejscowych dziwaków big bandu dołączają wspomniana dentystka Wanda i tajemnicza femme fatale Modesta. W rolach głównych w filmie wystąpili: Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz i Natalia Rybicka. Partnerują im Anna Dymna, Wojciech Pszoniak, Wiktor Zborowski, Magdalena Zawadzka, Adam Ferency i Marian Opania oraz wielu innych wspaniałych aktorów. Choć jednym z bohaterów jest też muzyka jazzowa:

- Jazz był religią mojego pokolenia - mówi J. Majewski. - W pierwszych latach po wojnie, zanim zapadła noc stalinizmu, do Polski docierała prasa z Zachodu, radio i amerykańskie filmy, a z nimi ta porywająca muzyka. Byłem jedenaście razy na filmie „Serenada w Dolinie Słońca", w którym występowała orkiestra Glenna Millera, legenda jazzu tamtych lat. Była to era swingu, era big bandów – wielkich orkiestr, era tańców boogie-woogie. Dla nas, dojrzewających wtedy młodzieńców, była to muzyka radości i nadziei, muzyka naszej przyszłości, która po makabrze wojny i traumy po niej, miała być piękna i wspaniała. Chciałem, aby powstał film o sile optymizmu, o wierze w niezależność, o ciemności i nikczemności tamtych lat, o pięknie muzyki i miłości, o brzydocie kłamstwa i hipokryzji. Chciałem, aby był zabawny, ale nie głupi, żeby oddał klimat tamtych czasów, które znam z autopsji, żeby skłonił do refleksji, bo przecież to też jest jakaś cząstka naszej historii.

Warto dodać, że na płycie w swingowych hitach Glenna Millera, Duke’a Ellingtona czy Cole’a Portera usłyszeć można Sonię Bohosiewicz, Natalię Rybicką, Macieja Stuhra czy Wiktora Zborowskiego. ©℗

Monika GAPIŃSKA

Na zdjęciu:

Wspaniałych artystów, w tym Macieja Stuhra, Sonię Bohosiewicz, Natalię Rybicką, będzie można zobaczyć - i usłyszeć, rzecz jasna! - już w kwietniu w Szczecinie, w musicalu „Król swingu", powstałym na podstawie filmu i ścieżki dźwiękowej - „Excentrycy".

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy