poniedziałek, 13 lipca 2020.
Strona główna > Kultura > Konkurs Piosenki Niemieckiej „Singt mit!”. Śpiewali razem

Konkurs Piosenki Niemieckiej „Singt mit!”. Śpiewali razem [GALERIA]

Konkurs Piosenki Niemieckiej „Singt mit!”. Śpiewali razem
Data publikacji: 2019-06-05 18:23
Ostatnia aktualizacja: 2019-06-21 15:46
Wywietleń: 1657 395185

Piosenki znanych niemieckich wykonawców, piosenki dziecięce w języku niemieckim oraz tłumaczone na ten język popularne przeboje śpiewali w środę uczniowie szczecińskich szkół podstawowych. Uczestnicy przyznali, że w języku naszych sąsiadów śpiewa się bardzo fajnie.

Konkurs Piosenki Niemieckiej "Singt mit!" zgromadził ponad 50 uczestników i odbył się w auli Książnicy Pomorskiej. 

- Głównym celem konkursu jest popularyzacja języka niemieckiego poprzez śpiew i zabawę. Jednocześnie jest to jedna z najprzyjemniejszych form nauki nowych słówek w języku obcym przez uczniów - powiedziała koordynatorka konkursu dr Ewa Hendryk z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego.

Konkurs odbył się po raz trzeci i został zorganizowany dzięki wsparciu Instytutu Goethego w Warszawie. Jego organizatorem było Studenckie Koło Germanistów działające na Uniwersytecie Szczecińskim oraz Książnica Pomorska. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty.

- Poprzez taką formę konkursu chcemy zachęcić dzieci do nauki języka naszych sąsiadów oraz by angażowały się w artystyczne formy wyrazu i dostrzegły, że językiem też można się bawić - dodała dr Joanna Sumbor z Instytutu Filologii Germańskiej US.

Swoje talenty wokalne prezentowali uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, które są objęte patronatem Uniwersytetu Szczecińskiego oraz współpracują z US i Książnicą Pomorską. Na scenie rozbrzmiewały znane dziecięce piosenki niemieckie, jak "Shnappi das kleine Krokodil", znane przeboje niemieckie - "Leiser" Lei, czy "Perfect" Eda Sheerana w tłumaczeniu na niemiecki. Była nawet słynna "Pszczółka Maja" wykonana w języku niemieckim czyli "Die Bienne Maja". Wstępowali soliści, duety i zespoły.

- Uczę się języka niemieckiego od przedszkola, jest trochę łatwy, trochę trudny, ale go lubię - powiedziała Oliwia Palak, drugoklasistka ze Szkoły Podstawowej nr 56 w Szczecinie.

Jej koleżanka trzecioklasistka Maria Jerchewicz uczy się języka niemieckiego od zerówki. Jak mówi najlepszą piosenką niemiecką jest "Wir sind gros". Silną reprezentację uczniów z klasy ósmej miała SP 41 z Oddziałami Integracyjnymi. Solistka Katarzyna Adamska przyznała, że śpiewając w obcym języku, trzeba bardzo się skupiać na tekście, żeby nie uciekło żadne słowo, a Ola Siemieńska dodała, że ważne jest, by nie wypaść z rytmu piosenki. Obu wokalistkom oraz Julii Maruszak, Oliwi Halskiej i Pauli Pietrzak na gitarze akompaniował kolega z klasy Filip Kokowski.

Językowe i artystyczne umiejętności młodych wykonawców oceniało profesjonalne jury pod przewodnictwem dyrygent Julii Figiel z Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki. Komisja zwracała uwagę na znajomość tekstu, wymowę, interpretację, ekspresję wyrazu oraz czystość wokalną. Nagrody przyznano w kilku kategoriach.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz Gorajski

 

Konkurs Piosenki Niemieckiej „Singt mit!”. Śpiewali razem Konkurs Piosenki Niemieckiej „Singt mit!”. Śpiewali razem Konkurs Piosenki Niemieckiej „Singt mit!”. Śpiewali razem Konkurs Piosenki Niemieckiej „Singt mit!”. Śpiewali razem Konkurs Piosenki Niemieckiej „Singt mit!”. Śpiewali razem Konkurs Piosenki Niemieckiej „Singt mit!”. Śpiewali razem

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie