Poniedziałek 16 maja 2022r. 
REKLAMA

Konkurs Piosenki Niemieckiej „Singt mit!”. Śpiewali razem [GALERIA]

Data publikacji: 2019-06-05 18:23
Ostatnia aktualizacja: 2019-06-21 15:46
Konkurs Piosenki Niemieckiej „Singt mit!”. Śpiewali razem
 

Piosenki znanych niemieckich wykonawców, piosenki dziecięce w języku niemieckim oraz tłumaczone na ten język popularne przeboje śpiewali w środę uczniowie szczecińskich szkół podstawowych. Uczestnicy przyznali, że w języku naszych sąsiadów śpiewa się bardzo fajnie.

Konkurs Piosenki Niemieckiej "Singt mit!" zgromadził ponad 50 uczestników i odbył się w auli Książnicy Pomorskiej. 

- Głównym celem konkursu jest popularyzacja języka niemieckiego poprzez śpiew i zabawę. Jednocześnie jest to jedna z najprzyjemniejszych form nauki nowych słówek w języku obcym przez uczniów - powiedziała koordynatorka konkursu dr Ewa Hendryk z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego.

Konkurs odbył się po raz trzeci i został zorganizowany dzięki wsparciu Instytutu Goethego w Warszawie. Jego organizatorem było Studenckie Koło Germanistów działające na Uniwersytecie Szczecińskim oraz Książnica Pomorska. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty.

- Poprzez taką formę konkursu chcemy zachęcić dzieci do nauki języka naszych sąsiadów oraz by angażowały się w artystyczne formy wyrazu i dostrzegły, że językiem też można się bawić - dodała dr Joanna Sumbor z Instytutu Filologii Germańskiej US.

Swoje talenty wokalne prezentowali uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, które są objęte patronatem Uniwersytetu Szczecińskiego oraz współpracują z US i Książnicą Pomorską. Na scenie rozbrzmiewały znane dziecięce piosenki niemieckie, jak "Shnappi das kleine Krokodil", znane przeboje niemieckie - "Leiser" Lei, czy "Perfect" Eda Sheerana w tłumaczeniu na niemiecki. Była nawet słynna "Pszczółka Maja" wykonana w języku niemieckim czyli "Die Bienne Maja". Wstępowali soliści, duety i zespoły.

- Uczę się języka niemieckiego od przedszkola, jest trochę łatwy, trochę trudny, ale go lubię - powiedziała Oliwia Palak, drugoklasistka ze Szkoły Podstawowej nr 56 w Szczecinie.

Jej koleżanka trzecioklasistka Maria Jerchewicz uczy się języka niemieckiego od zerówki. Jak mówi najlepszą piosenką niemiecką jest "Wir sind gros". Silną reprezentację uczniów z klasy ósmej miała SP 41 z Oddziałami Integracyjnymi. Solistka Katarzyna Adamska przyznała, że śpiewając w obcym języku, trzeba bardzo się skupiać na tekście, żeby nie uciekło żadne słowo, a Ola Siemieńska dodała, że ważne jest, by nie wypaść z rytmu piosenki. Obu wokalistkom oraz Julii Maruszak, Oliwi Halskiej i Pauli Pietrzak na gitarze akompaniował kolega z klasy Filip Kokowski.

Językowe i artystyczne umiejętności młodych wykonawców oceniało profesjonalne jury pod przewodnictwem dyrygent Julii Figiel z Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki. Komisja zwracała uwagę na znajomość tekstu, wymowę, interpretację, ekspresję wyrazu oraz czystość wokalną. Nagrody przyznano w kilku kategoriach.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz Gorajski

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA