W czwartek o g. 18 w Promediach przy al. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie rozpocznie się spotkanie wokół książki Bruna Kamińskiego o zarządzaniu strachem przez komunistów w powojennej Polsce. W spotkaniu udział wezmą autor oraz Radosław Ptaszyński, a rozmowę z nimi poprowadzi Eryk Krasucki. Wstęp wolny.
Książka Kamińskiego przedstawia problem propagandowego zarządzania strachem w Polsce do 1956 roku. Komunistyczne media manipulowały informacją, odnosząc się tak do rzeczywistych, jak i sztucznie stymulowanych zagrożeń. Przedstawiano społeczeństwu mających zagrażać Polsce wrogów zewnętrznych, którymi miały być przede wszystkim Niemcy i USA. Retoryka ta wykorzystywana była przez propagandę do legitymizowania władzy powojennego rządu oraz do dyskredytowania dążeń do nawiązywania przez Polskę sojuszy z USA i państwami zachodnimi. Bruno Kamiński porusza również kwestię społecznej reakcji na próby manipulacji opinią publiczną.
Bruno Kamiński studiował historię na Uniwersytecie Łódzkim, obronił doktorat z historii na European Uniwersity Institute we Florencji w 2016 r. Jest autorem artykułów naukowych, recenzji książek oraz tłumaczeń.
Radosław Ptaszyński to politolog, socjolog i historyk. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.
Eryk Krasucki pracuje jako adiunkt w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych US. Specjalizuje się w historii powojennej Polski i Pomorza Zachodniego.
(as)