niedziela, 23 września 2018.
Strona główna > Kultura > Kantor i morze w muzeum

Kantor i morze w muzeum

Kantor i morze w muzeum
Data publikacji: 2018-05-12 12:30
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-14 09:57
Wywietleń: 1686 327250

Jedno z najważniejszych wydarzeń w powojennej sztuce polskiej i dziejach polskiej awangardy artystycznej przypomina szczecińskie Muzeum Narodowe. W gmachu przy Wałach Chrobrego otwarto w piątek wystawę „Panoramiczny happening morski” Tadeusza Kantora w fotografii Eustachego Kossakowskiego, przygotowaną przez świnoujską Galerię ms44, a dopełnioną pracami ze zbiorów muzeum. Wystawę otworzyli Andrzej Pawełczyk, świnoujski performer i jej kurator, oraz Lech Karwowski, dyrektor muzeum.

Tadeusz Kantor, demiurg sztuki polskiej, twórca krakowskiego Teatru Cricot-2, artysta malarz, teoretyk sztuki, reżyser, aktor, zorganizował swoją akcję latem 1967 r. w nadbałtyckich Łazach. Związana była ze słynnymi plenerami artystycznymi w podkoszalińskich Osiekach.

Na wystawie, której towarzyszy szum Bałtyku (w jednej z sal urządzono plażę z leżakami i widokiem na morze), prezentowane są zdjęcia, dokumentujące trzy akcje, zorganizowane przez Kantora i jego przyjaciół w Łazach: „Koncert morski”, podczas którego artysta malarz Edward Krasiński dyrygował falami, „Tratwa Meduzy” i „Barbujaż erotyczny”. Na ścianie umieszczono znaną sentencję Kantora: „Moim domem było i jest moje dzieło”, a pośrodku sali drugą, też znaną: „Wolność sztuki nie jest darem ani polityki, ani władzy. To nie z rąk władzy sztuka otrzymuje wolność. Wolność istnieje w nas, o wolność musimy walczyć sami ze sobą, w naszym najintymniejszym wnętrzu, w samotności i w cierpieniu”.

Wystawę dopełniają prace Edwarda Krasińskiego z jego słynną niebieską linią, rzeźba Jerzego Beresia „Zwid żuraw”, pejzaże Stanisława Fijałkowskiego.

Podczas wernisażu Andrzej Pawełczyk, zaznaczając, że „dzieło Kantora mówi o potrzebie wolności artysty w przekraczaniu granic”, podkreślał, że dziś „twórca walczy o wolność w labiryncie popkultury”.

Wystawa będzie czynna do czerwca.

(b.t.)

Fot. Ryszard PAKIESER

Kantor i morze w muzeum Kantor i morze w muzeum

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Filharmonia w nowej odsłonie
Przeszedł Marsz Równości
Marynarz ponownie z koszulką
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy